Malá morská víla či Cililing tmavej pleti. Prečo fiktívne postavy spustili vlnu rasistických poznámok?
Prvý celovečerný film z dielne Disney vyšiel v roku 1937 a bola to legendárna Snehulienka. Trvalo 72 rokov, kým prišla do kín rozprávka Princezná a žaba, kde je hlavnou postavou dievča s tmavou pokožkou. V poslednom čase v hraných prerábkach známych "animákov" dosadzujú do úloh hercov, ktorí vzhľadom nekorešpondujú s pôvodnými verziami. Skupina divákov to kritizuje. Snaží sa spoločnosť niečo dobehnúť? Sú fanúšikovia, naopak, neoprávnene nahnevaní a citliví?
Na Twitteri sa objavili príspevky, v ktorých sa ľudia pokúšali presvedčiť ostatných o tom, že európsky folklór alebo dokonca homérske eposy ako "Odysea" stoja za vznikom tejto mytologickej postavy. Paralelné folklórne témy však nachádzame v mnohých kultúrach. Humanoidné bytosti, ktoré žijú vo vode, sú súčasťou mytológií po celom svete.
Východoázijský folklór je plný príbehov o podmorských kráľovstvách a morských ľuďoch - od Magindary v niektorých filipínskych regiónoch až po príbeh o indickej princeznej Suriratne alebo Hwang-ok, ktoré sa dostali do Južnej Kórey. Ľudové rozprávky z Blízkeho východu z klasickej zbierky Tisíc a jedna noc obsahujú aj odkazy na ľudské tvory žijúce v mori. V niektorých častiach Afriky sa bežne opisujú vodní duchovia, často v podobe krásnych žien.
Za herečku Halle Baileyovú sa postavila rodina aj časť fanúšikov. So svetom zdieľala povzbudivé slová, ktoré jej povedali starí rodičia v súvislosti s postavou Ariel.
"Nechápeš, čo toto celé znamená pre nás a našu komunitu, pre všetky malé dievčatká tmavej farby pleti, ktoré sa budú v tebe vidieť."
Na internete ľudia diskutovali o tom, či nová Ariel s tmavou pleťou nejako neneguje alebo nevymaže klasickú verziu z roku 1989. Disneyho Malú morskú vílu si však stále môžete pozrieť. Animovaná postavička Ariel je súčasťou franšízy Disney Princess a jej meno i imidž sú silne chránené autorskými právami. Červenovlasá Ariel so svetlou pleťou tu zostane navždy. Mnohí fanúšikovia si na druhej strane myslia, že nová alternácia Ariel len zvýši kúzlo rozprávkového sveta Disney.
Odniesla si to aj víla z Petra Pana
Vlna kritiky sa zniesla na spoločnosť Disney aj po oznámení, že herečka Yara Shahidiová s afroamerickým a iránskym pôvodom, obsadí rolu víly Cililing v hranej adaptácii Peter Pan a Wendy. Zatiaľ čo mnohí fanúšikovia sú nadšení z väčšej rozmanitosti vo filmoch Disney, iní sú sklamaní, píše americký kultúrny web Rolling Out.
Kritika pramení zo skutočnosti, že Cililing bola tradične zobrazovaná ako víla s bielou farbou pleti. Niektorí ľudia obvinili spoločnosť, že podporuje súčasný trend inkluzívnosti, než aby zostala verná klasickému príbehu. Je však dôležité znova zopakovať, že aj príbeh Petra Pana je len fikcia. Okrem toho, pôvodný román od J. M. Barrieho vyslovene neuvádza rasu víly Cililing. V adaptácii divadelnej hry z roku 1904 bola zobrazená ako svetielko, ktoré zdôrazňovalo magickú povahu postavy. Na jej vzhľad sa inak špeciálne nesústredili.
Malá morská víla ani Peter Pan nie sú zďaleka jedinými filmami z dielne Disney, v ktorých uskutočnili obdobnú obmenu. Rasa postáv bola zmenená aj v hranej adaptácii rozprávky Pinocchio z roku 2022, Cruelle z roku 2021 či v 101 dalmatíncoch a rozprávke Lady a Tramp, informuje americký web Insider.