Odkiaľ na Slovensko prúdia drogy: Sme považovaní skôr za tranzitnú krajinu, nie producenta drog
Drogové zásahy na Slovensku odhaľujú špičky ľadovcov kriminálneho podsvetia skrytého pod hladinou. Drogy však na Slovensko prúdia neustále. Našu krajinu využívajú pašeráci skôr na tranzit a problémom sa čoraz viac stávajú drogy aj organizovaný zločin. Semená marihuany na predaj sme si na internete vyhľadali za pár sekúnd.
Opiostan
Podľa Európskej správy o drogách je Afganistan najväčším svetovým výrobcom nelegálneho ópia a heroínu. Je tak hlavným zdrojom heroínu v Európe. V júli 2021 európsky kontrolóri odhadovali pestovanie ópiového maku na 177-tisíc hektárov, čo predstavovalo 85 percent celosvetovej produkcie nelegálneho ópia. Nedávno bola zaznamenaná aj rozsiahla výroba metamfetamínu z chvojníka sprevádzaná zvýšenými raziami a aj záchytmi tejto drogy na niektorých známych pašeráckych cestách.
Po tom, čo vojská Spojených štátov amerických opustili Afganistan, je možné, že súčasná situácia v Afganistane vytvára potenciál na zvýšenie drogovej činnosti. To môže mať koniec-koncov negatívne dôsledky na európsky trh s drogami.
Rovnako treba poznamenať, že akékoľvek zvýšenie problémov s drogami v Afganistane pravdepodobne ešte viac zaťaží už tak slabý systém verejného zdravotníctva. Turecko už avizovalo záchyt metamfetamínu, čo môže nasvedčovať tomu, že Afganistan už v súčasnosti exportuje.
Farmaceutická kriminalita odhaľovaniu drogovej činnosti nepomáha. Zo Slovenska sa od februára do apríla nelegálne vyviezli lieky za viac ako štyri milióny eur. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv malo ísť prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny. Z týchto skupín liečiv by sa podľa Sukeľa nemali dať vrábať drogy.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac