Odkiaľ na Slovensko prúdia drogy: Sme považovaní skôr za tranzitnú krajinu, nie producenta drog

7.6.2023 15:10

Drogové zásahy na Slovensku odhaľujú špičky ľadovcov kriminálneho podsvetia skrytého pod hladinou. Drogy však na Slovensko prúdia neustále. Našu krajinu využívajú pašeráci skôr na tranzit a problémom sa čoraz viac stávajú drogy aj organizovaný zločin. Semená marihuany na predaj sme si na internete vyhľadali za pár sekúnd.

Odkiaľ na Slovensko prúdia drogy: Sme považovaní skôr za tranzitnú krajinu, nie producenta drog
Foto: Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj/ TASR/ Denis Dufala

Vyšetrovatelia sa musia adaptovať

Drogu vo svojom živote užilo zhruba 83 miliónov dospelých Európanov, pričom najužívanejšou látkou v Európe je marihuana. Za zelenou sušinou nasledujú kokaín, extáza a amfetamíny. Najväčšie škody robia opioidy, teda napríklad heroín (pozn. red. distribuujú ho najmä rómske skupiny páchateľov zo Serede, Hlohovca, Galanty).

Podľa správy to dokazuje prítomnosť opioidov v kombinácii s inými látkami v troch štvrtinách prípadov smrteľného predávkovania sa drogami v EÚ za rok 2020. Užívanie drog je spojené s najnaliehavejšími zdravotnými a sociálnymi problémami v súčasnosti. Patrí k nim duševné zdravie, sebapoškodzovanie, bezdomovectvo, kriminalita mládeže a vykorisťovanie zraniteľných jednotlivcov a komunít.

Za problémy s drogami môžu aj neustále inovácie na trhu s nelegálnymi látkami. Podľa správy je vysporiadanie sa s drogovým biznisom a ich dovozom do našich končín výzvou pre politikov. Na inovácie drogových barónov a pašerákov sa musia orgány činné v trestnom konaní adaptovať, aby mohlo dochádzať k odhaľovaniu tejto trestnej činnosti.

Nové spôsoby dodávok drog boli zaznamenané pri prenosoch komerčnými spôsobmi, ako napríklad vo veľkých kontajneroch. Tento spôsob sa násobí novými drogovými trasami do Európy, modernizovanými výrobnými a zatajovacími procesmi. Znepokojujúci je aj fakt, že zločinecké skupiny spoločne komunikujú a v niektorých prípadoch aj spolupracujú. Príkladom kooperácie v podsvetí je, že mexické zločinecké skupiny začali vyrábať syntetické drogy v laboratóriách na území EÚ.

Biznis za hrob

Nachádzame sa v bode nárastu užívanosti kokaínu v Európe (pozn. red. kvôli obmedzeniam v súvislosti s koronavírusom sa spotreba kokaínu znížila). Rovnako dochádza k odhaľovaniu kokaínových laboratórií. Za rok 2020 bolo zachytených 213 ton tejto drogy. To poďla správy európskych kontrolórov naznačuje, že priekupnícke skupiny používajú inovatívnejšie metódy zásobovania európskeho trhu.

Najväčšími producentskými gigantmi kokaínu sú skupiny z Bolívie, Kolumbie a Peru. Na Slovensko sa kokaín importoval a pravdepodobne stále pašuje z Holandska alebo Belgicka, z miest ako Rotterdam, Antwerpy (pozn. red. obe tieto miesta majú jednoduchý prístup k Severnému moru).

Dovoz kokaínu do Európy je možný najmä prostredníctvom miest v blízkosti prístavov. Donášajú ho etnické organizované skupiny páchateľov s prepojeniami na Latinskú Ameriku a Karibik. V súvislosti s krakom, ktorý sa vyrába z bázy kokaínu, nastavajú sociálne problémy a tiež násilné, teritoriálne boje gangov.

Priemerný vek úmrtia užívateľa drog je 41 rokov a najčastejšie z dôvodu používania drog umiera veková skupina ľudí od 40 do 64 rokov. Na Slovensku zomiera z dôvodu užívania drog veková skupina od 25 do 44 rokov, viac ako v Česku, Rakúsku, Maďarsku aj Poľsku.

Temné drogy

Drogové trhy možno zaznamenať aj na dark webe a iných sociálnych sieťach. Kontrolóri EÚ vidia náznaky, že právne obmedzenia, častejšie podvody a dobrovoľný odchod z trhov prispeli k zníženiu dôvery užívateľov drog v dark-webové trhy ako zdroj.

Spočiatku bolo užívanie metamfetamínu sústredené v Česku, následne sa rozšíril na Slovensko a kontrolóri spozorovali aj expanziu do Pobaltia a Nemecka, pričom konštatujú, že väčšina odhalených dodávok metamfetamínu pochádzala z holandských laboratórií – pravdepodobne ide o nelegálne pracoviská Mexičanov v kooperácii s európskym podsvetím. Zásielky metamfetamínu do Európy sú prevažne z Mexika a Afriky.

Objemy drog sa líšia, od malých zásielok doručených poštou, ktoré boli objednané na dark webe, až po niekoľkotonové zásielky dovážané z Centrálnej ameriky – množstvo z týchto nelegálnych tovarov len tranzituje Európou, no môže končiť aj u nás.

NAKA objasňovala dodávku metamfetamínu, ktorý skončil na našom území. Drogy pochádzali z Mexika. V dvoch kontajneroch odhalili takmer 1,5 tony metamfetamínu, čo predstavuje zhruba jednu miliardu eur. Medzinárodná zločinecká skupina, ktorá v drogovom biznise operovala, si založila obchodnú spoločnosť s bielym koňom z Maďarska.

Páchatelia v mene konateľa firmy objednali od mexickej spoločnosti so sídlom v meste Cancún prepravu kovových nádrží do mesta Rijeka v Chorvátsku. Potom pokračovala dodávka drog do skladov v Nitre, kde už drogy odhalila polícia. Drogy smerovali do Austrálie. Zadržaní páchatelia boli aj z Holandska a Mexika. Jeden z nich počas vyšetrovania zomrel.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 3 / 4

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok