Prístup k tajným dokumentom USA je ľahší, než sa zdá. Teixeiru nasledovala Devuška z Donbasu
Ako sa 21-ročný člen záložných síl Jack Teixeira mohol dostať k prísne tajným americkým dokumentom? Prístup k tajným informáciám je v skutočnosti oveľa bežnejší, ako by sa mohlo zdať, píše BBC. Nebol však jediný, kto ich šíril na sociálnych sieťach.
Prísne (ne)tajné
Dan Lomas, prednášajúci v oblasti spravodajských a bezpečnostných štúdií na Brunelskej univerzite v Londýne, hovorí, že tisíce ľudí v celej americkej armáde a spravodajských službách majú podobnú úroveň prístupu. "Je dôležité získať čo najviac informácií, ktoré môžu analytici použiť. Ide o súčasť úsilia, ktoré títo ľudia vynakladajú,“ hovorí. "Tým pádom potenciálne dostávate prístup k informáciám, ktoré by mohli uniknúť."
Nie je presne jasné, ako mohol Teixeira údajne vytlačiť utajované dokumenty a vyniesť ich z vojenskej základne, či už elektronicky alebo na papieri. Lomas však poznamenáva, že predchádzajúce porušenia bezpečnosti, ku ktorým došlo v minulosti, ukázali, že bezpečnostné smernice nie sú vždy prísne dodržiavané.
Mark Zaid, právnik pre národnú bezpečnosť, pre BBC povedal, že dané zamestnanie by Teixeirovi umožnilo prístup k spoločnému celosvetovému spravodajskému komunikačnému systému alebo do JWICS, ktorý opísal ako "knižnicu informácií“ týkajúcich sa amerických spravodajských služieb. V utajovaných systémoch mal 21-ročný mladík zanechať stopu. V trestnom oznámení sa uvádza, že hľadal slovo "únik“ približne v čase, keď sa dokumenty prvýkrát dostali do médií.
Medzery v systéme
Americký minister obrany Lloyd Austin vo štvrtok 13. apríla oznámil prehodnotenie prístupu k spravodajským službám. Počas tlačového brífingu povedal, že "každý člen americkej služby, civilný pracovník ministerstva obrany a dodávateľ s prístupom k utajovaným informáciám má právnu a morálnu povinnosť ich chrániť a nahlásiť akúkoľvek podozrivú aktivitu alebo správanie“. Lomas však tvrdí, že americkú spravodajskú komunitu zrejme čakajú ťažké časy a že nové pravidlá obmedzia zdieľanie informácií medzi agentúrami.
Teixeira zostáva vo väzbe. Súd odložil vypočutie muža, ktorý mal zverejniť tajné dokumenty USA
Kurt Volker, bývalý veľvyslanec USA v NATO, konštatoval, že americkí politici budú stále vyžadovať, aby sa spravodajské informácie dostali k najvyšším predstaviteľom. "Musia ich distribuovať, ale musia to urobiť rozumným spôsobom," povedal pre BBC. "Musia byť múdrejší, nielen sprístupniť informácie pre každého a natrvalo," dodal.
Seymourová v konečnom dôsledku tvrdí, že spravodajský systém sa spolieha na ľudí, ktorí manipulujú s údajmi. "Vyvoláva to otázky o tom, ako školíme jednotlivcov, aby zaobchádzali s utajovanými informáciami," vysvetlila. "Odhaľuje to medzery v systéme, ktoré sa budú skúmať. Zároveň však stále existuje aj úroveň dôvery, ktorú do týchto jednotlivcov vkladáte, keď veríte, že túto prácu robia zo správnych dôvodov."