Prístup k tajným dokumentom USA je ľahší, než sa zdá. Teixeiru nasledovala Devuška z Donbasu
Ako sa 21-ročný člen záložných síl Jack Teixeira mohol dostať k prísne tajným americkým dokumentom? Prístup k tajným informáciám je v skutočnosti oveľa bežnejší, ako by sa mohlo zdať, píše BBC. Nebol však jediný, kto ich šíril na sociálnych sieťach.
Kto je Jack Teixeira?
Jack Teixeira pracoval ako člen kybernetických dopravných systémov v americkej leteckej národnej garde v štáte Massachusetts. Podľa denníka The New York Times bol vedúcou osobnosťou hernej chatovacej skupiny Thug Shaker Central na sociálnej sieti Discord. Združovala asi 20 až 30 mladých milovníkov zbraní a videohier, ktorí taktiež šírili rasistické mémy. Thug Shaker Central vznikla začiatkom pandémie v roku 2020 a fungovala ako diskusná miestnosť len pre pozvaných, vysvetľuje The Guardian.
Vyzerá to tak, že Teixeira sa od začiatku snažil zapôsobiť na mladých členov chatovacej miestnosti. Písal správy plné akronymov a žargónu a zverejňoval utajované dokumenty, ktoré mali byť fyzicky odstránené zo zabezpečenej siete a následne odfotené. Podľa Washington Postu povedal ostatným členom, že ide o dokumenty, ktoré priniesol domov z "vojenskej základne“, kde niekedy pracoval v zabezpečenom zariadení, ktoré zakazovalo mobilné telefóny a iné elektronické zariadenia.
Popis na webovej stránke US Air Force uvádza minimálne požiadavky na výkon práce, ktorej sa Teixeira venoval. Patrí medzi ne stredoškolské vzdelanie a tzv. Single Scope Background Investigation, teda bezpečnostná previerka (stupeň prísne tajné) a prístup k citlivým informáciám.
Odborníci podľa BBC tvrdia, že tento postup preverovania je pomerne komplexný. Zahŕňa pohľad na vzdelanie, finančnú históriu, vzťahy kandidáta a bude zahŕňať aj rozhovory s ľuďmi, ktorí ho poznajú. Mať prístup k informáciám, ktoré sú prísne tajné, aj keď máte 21 rokov, nie je nič výnimočné.
"Je celkom bežné, že jednotlivci v jeho veku majú prístup k utajovaným informáciám," hovorí Alexandria Seymourová, členka programu pre technológiu a národnú bezpečnosť v Centre pre novú americkú bezpečnosť. Podľa štatistík ministerstva obrany USA má približne polovica členov americkej armády v aktívnej službe vek 25 rokov alebo menej. Seymourová hovorí, že je možné, že jeho práca si vyžadovala prístup k širokému spektru spravodajských dokumentov.