ROZHOVOR: Uchádzame sa aj o voličov Hlasu, tvrdí podpredsedníčka Demokratov Letanovská
Uplynuli dva týždne, odkedy Eduard Heger predstavil stranu Demokrati. Čo tento projekt ponúka, bude z neho druhé OĽANO a s akými stranami si vedia Demokrati predstaviť spoluprácu? O týchto témach ako aj o súčasnom stave slovenského zdravotníctva sme sa rozprávali s Andreou Letanovskou, podpredsedníčkou strany Demokrati.
Lengvarský sklamal
Diskutovanou témou je aj stavba nemocnice Rázsochy v Bratislave z peňazí z plánu obnovy. Z viacerých strán sa ozýva, že požadované míľniky sa nestihnú dodržať, Eduard Heger však tvrdí, že áno. Hlas navrhuje, aby sa financie z plánu obnovy presunuli na iné projekty a aby sa Rázsochy postavili zo štátneho rozpočtu. Nebolo by lepšie takéto riešenie, pri ktorom by nehrozilo, že budeme musieť vracať peniaze do Bruselu?
Možnosť, že by sme o tie peniaze mali prísť, je zlá a neprijateľná. Nemyslím si, že situácia je v tejto chvíli taká, že už je to jediná možnosť. Ja som sa o tom rozprávala s pánom premiérom, lebo toto ma eminentne zaujíma, keďže som lekárka a robím v zdravotníctve. Na tú nemocnicu čakáme desaťročia. Plán obnovy bola príležitosť, ako sa posunúť a získať obrovskú investíciu niekde inde ako zo štátneho rozpočtu. Pán premiér ma uistil, že podnikne všetky kroky pre to, aby sa to reálne stihlo. Je to úplne natesno, vôbec to nebude jednoduché. Všetky inštitúcie, všetky orgány, ktoré sa na tom podieľajú, budú maximálne súčinné. Ak to naozaj tak bude, je to ešte stále teoreticky možné, nie je to stratené.
Nemocnica má byť dostavaná do roku 2029, hrubá stavba má byť hotová do konca roku 2026 a prvý výkop by mal byť budúci rok. Pokiaľ všetko klapne, všetci budú súčinní a nebudú tam žiadne brzdy, ktoré by to spomaľovali, tak sa to dá stihnúť. Vôbec to nebude jednoduché a bude obrovská škoda, pokiaľ sa to nestihne. V tom prípade by bolo treba uvažovať o tom, ako tie peniaze minúť účelne na nejaký iný projekt. Ale kým je šanca, že môže stáť nemocnica na Rázsochách, tak treba urobiť všetko pre to, aby sa postavila. Slovensko takúto nemocnicu nevyhnutne potrebuje.
Hovoríte, že to bude naozaj natesno. Čo v prípade, že to nevyjde? Kto za to ponesie zodpovednosť? Na prvý pohľad sa zdá, že by to mal byť Eduard Heger ako predseda vlády, v súčasnosti aj dočasne poverený minister zdravotníctva.
Počkajme si. Myslím si, že politická zodpovednosť je jedna vec. Druhá vec je zodpovednosť za plnenie jednotlivých termínov a projektov. Tá nemôže byť na jednom človeku. Pri Rázsochách je situácia pre Slovensko mimoriadne ťažká. Predchádzajúce vlády nikdy nepripravovali krajinu na to, že bude robiť takéto obrovské projekty, že bude získavať obrovské investície, ktoré sú viazané na takéto míľniky. Je to pre nás ako štát nová vec. Je to chyba, je to škoda, je to naša nezrelosť, ktorá trvá desaťročia. Je ťažké za rok-dva naučiť sa stavať takéto projekty popri riešení pandémie a nejakých nášľapných mín, ktoré sa tam objavili z minulosti. Je to mimoriadne ťažké, ale ja pevne verím, že keď všetko klapne a všetci priložia ruku k dielu, je ešte stále šanca, že sa to stihne. A nebudeme riešiť otázku zodpovednosti za nestihnutý projekt, ale budeme riešiť, ako to ďalej rozvíjať, aby sme využili každé jedno euro.
Mareka Krajčího ste označili v roku 2021 za najslabšieho ministra zdravotníctva. Ako hodnotíte pôsobenie jeho nástupcu Vladimíra Lengvarského, ktorý sa prednedávnom rozhodol vo funkcii skončiť?
Môžem to hodnotiť len zvonku ako zdravotník. Od začiatku som mu veľmi fandila. Boli tam aj osobné sympatie z dôvodu, že ja sa venujem aj urgentnej medicíne a medicíne katastrof a generál Lengvarský je vojenský lekár. Cez niektoré vzdelávacie aktivity v minulosti sme sa navzájom poznali. Mala som a stále mám o ňom vysokú mienku ako o odborníkovi. Myslela som si, že presne tento element bude užitočný, že je to presne to, čo potrebujeme, to, čo môže pomôcť zdravotníctvo uchopiť do pevných rúk a posunúť dopredu. Nepoznám detaily jeho pôsobenia, nebola som v jeho tíme, nespolupracovala som na nejakých projektoch osobne, len v rámci pracovných skupín, ktoré neviedol priamo minister. Neviem presne povedať, čo sa stalo. Očakávala som veľa, možno až príliš. Nenaplnilo sa to, neviem to v tejto chvíli identifikovať. Cítim isté sklamanie, že sa to nepodarilo a že to skončilo tak, ako to skončilo.
Celý rozhovor s Andreou Letanovskou si môžete pozrieť nižšie.