ROZHOVOR: Ako vznikajú maturitné testy? Pred skúškami sú známe len zasväteným

Maturanti si v marci 2023 opäť sadli do lavíc pred písomné testy a slohové práce. Vedúca Oddelenia hodnotenia a monitorovania vzdelávania Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Ivana Pichaničová prezradila, ako sa maturitné testy pripravujú a čo robí študentom najviac problémov. V rozhovore sme sa jej pýtali aj na chyby v testoch a návrat maturity po pandémii.

ROZHOVOR: Ako vznikajú maturitné testy? Pred skúškami sú známe len zasväteným
Foto: TASR/Marko Erd

Pandémia a maturity

Pandémia na dva roky pozastavila maturitné skúšky a známky sa vyrátavali z celkových priemerov hodnotení žiakov. Po nej sa školy vrátili k testom a skúškam. Ktorý z týchto systémov je podľa vás lepší?

Maturitná skúška má v našom školskom systéme dlhoročnú tradíciu, pričom forma maturitnej skúšky, akú v tejto podobe poznáme od roku 2008, je ukotvená v legislatíve a odráža nielen európsky, ale aj svetový trend v oblasti ukončovania výchovy a vzdelávania. Maturitná skúška pozostávajúca z externe zadávaného a objektívne vyhodnocovaného testu garantuje výrazne vyššiu objektivitu hodnotenia maturanta v porovnaní s hodnotením na základe známky alebo ústnej skúšky. Zároveň externý test poskytuje žiakovi informáciu, aké sú jeho vedomosti v danom predmete v porovnaní s inými maturantami v danom školskom roku, čo je určite cenná spätná väzba pre žiaka i školu.

Bývalý minister školstva Branislav Gröhling po pandémii tvrdil, že sa pri maturitných testoch bude prihliadať na sťažené podmienky štúdia spôsobené dištančným vzdelávaním. Študenti však v roku 2022 dostali maturitné testy z rokov 2020, na ktorých si museli perom prepísať dátum. Prečo sa táto úprava otázok nakoniec nezrealizovala?

S bývalým ministrom školstva bolo komunikované, že sa pri maturitných skúškach v roku 2022 použijú testy pôvodne pripravované pre maturitu 2020. Pred týmto rozhodnutím boli testy podrobené opakovanej recenzii, aby sme sa uistili, že sú vhodné aj pre žiakov dotknutých sťaženými podmienkami dištančného vzdelávania. Odborníci sa zhodli na tom, že testy sú aj v takom prípade vyhovujúce. Jedným z argumentov bolo, že testy boli plne v súlade s cieľovými požiadavkami na vedomosti a zručnosti maturantov, ktoré neboli pozmeňované či redukované z dôvodu dištančného vzdelávania. 

Vyjadrenie ministra bolo v minulom školskom roku v tomto smere nešťastne interpretované, keďže sa malo týkať nie testov externej časti maturitnej skúšky, ale ústnej formy jej internej časti, v ktorej mali školy možnosť prispôsobiť svoje maturitné zadania tomu, do akej miery stihli prebrať dané učivo. Minuloročná maturita však prebehla bez problémov, testy maturanti zvládli podľa očakávania a nezaznamenali sme žiadne kritiky na ich náročnosť, či kvalitu. 

To, že žiaci na testoch museli prepisovať dátum, nie je úplne pravdivé. Z dôvodu efektívneho využitia staršieho typu odpoveďových hárkov na časti škôl, boli žiaci usmernení, že pri dátume na odpoveďovom hárku mali upraviť rok testovania. Z tohto jednoduchého úkonu sa na pár dní stala mediálna senzácia úplne neadekvátna jeho významu.

Testy sa teda nemenili. Aká bola náplň práce vtedajšieho NÚCEM počas dvoch rokov "voľna od maturít"?

Vzhľadom na to, že bol zrušený iba riadny termín maturitnej skúšky, zamestnanci NÚCEM zodpovední za prípravu a realizáciu maturít v oboch spomínaných rokoch pripravovali testy a zabezpečovali realizáciu ďalších dvoch termínov maturitnej skúšky, teda aprílový a septembrový opravný. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania teda "voľno" nemal. 

Okrem realizácie činností v zmysle plánu hlavných úloh sme na aktuálnu situáciu reagovali výrazným posilnením prípravy a realizáciou elektronických testov, aby sme takouto formou pomohli školám preklenúť náročné obdobie dištančného vzdelávania a uľahčili prípravu didaktických materiálov pre žiakov. Počas dvoch vĺn dištančného testovania sa elektronicky otestovalo vyše 36-tisíc žiakov a zrealizovalo sa takmer 57-tisíc elektronických testov.

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok