Najčastejšie chyby pri cvičení doma
Cvičenie doma má svoje výhody aj nevýhody. Obľúbeným sa stalo najmä v čase pandémie, ktorá zatvorila fitness centrá a posilňovne. Ľudia si našli aktivitu, z ktorej sa stal zvyk, a výhovorky išli bokom. Cvičiť v domácom prostredí ale nemusí byť až také jednoduché. Trénerka Veronika Greinerová radí, na čo si dávať pozor.
Ako na to?
Plnohodnotný a správne prevedený tréning nemusíte zažiť iba vo fitku. Postačí vám podložka a vlastná hmotnosť, prípadne si môžete pomôcť činkami alebo použitím odporových gúm.
Veronika hovorí, že "rozdiel medzi cvičením vo fitku a cvičením doma je všetkým jasný". Podľa nej je dôležitý "dobrý režim, individuálne pomôcky na tréning a vôľa cvičiť v domácich podmienkach". Zhrnula preto niekoľko výhod a nevýhod, ktoré môžu cvičenie doma výrazne ovplyvniť.
Výhody cvičenia doma:
1. Cvičenie prevažne s vlastnou hmotnosťou, ktorú využívame z 80 percent bez použitia strojov alebo závaží.
2. Komfort domáceho prostredia.
3. Úspora peňazí aj času.
4. Eliminácia stresu z ostatných ľudí v posilňovni alebo vo fitku.
5. Cvičenie bez prispôsobovania sa iným (napr. v prípade striedania sa na strojoch).
VIDEO: Predsavzatie, ktoré každý rok končí v koši. Trénerka radí, ako doma začať cvičiť a vytrvať
Nevýhody:
1. Obmedzený priestor na vykonávanie cvikov.
2. Cvičenie bez trénera, hrozí riziko zranenia. Prevedenie cvikov môže byť zlé, čo znamená, že pohyb ide na úkor techniky.
3. Nulová socializácia. Ide o frustrujúcu skúsenosť pre ľudí, ktorí radi cvičia v skupinách alebo sa chcú motivovať inými.
4. Nedostatok pohybu, a to najmä v prípade tých, ktorí pracujú z domu.
5. Rušivé elementy - televízia, počítač, mobil...
Samozrejme, nie každý sa s vymenovanými výhodami a nevýhodami stotožňuje. Všetko závisí od osobných preferencií jednotlivca. Je však dôležité dbať na to, aby bol tréning v domácom prostredí prevedený správne. Veronika vysvetlila, akých chýb sa najčastejšie dopúšťame, a ako ich eliminovať, aby bol výsledok efektívny.