Stane sa z Gruzínska nová Ukrajina? Putin má základne len 40 kilometrov od Tbilisi

10.3.2023 00:00

Protestujúci v Gruzínsku dosiahli svoj cieľ. Po dvoch dňoch demonštrácií vládnuca strana Gruzínsky sen stiahla z parlamentu kontroverzný zákon. Ide o legislatívu o takzvaných zahraničných agentoch. Kritici ju prirovnávajú k drakonickým zákonom v Rusku a odsúdili ju aj skupiny na ochranu ľudských práv. Tvrdia, že ide o snahu obmedziť základné slobody v krajine, píše CNN. Demonštrantom však stiahnutie zákonu nestačí a ohlásili ďalšie protesty.

Stane sa z Gruzínska nová Ukrajina? Putin má základne len 40 kilometrov od Tbilisi
Foto: AP Photo

Ruské základne v Gruzínsku

Hoci sú Južné Osetsko a Abcházsko dodnes súčasťou Gruzínska, obe územia majú svoje vlastné vlády, ktoré však neuznáva väčšina krajín. V súčasnosti sa na oficiálnom území Gruzínska nachádzajú tri ruské vojenské základne, pripomína bývalá gruzínska ministerka obrany Tina Kidašeliová vo svojom texte zverejnenom na portáli Nadácie Friedricha Naumanna. Dve sa nachádzajú v Južnom Osetsku a jedna na pobreží Čierneho mora v Abcházsku. Podľa odhadov sa tam permanentne nachádza zhruba 15-tisíc ruských vojakov.

"V Gruzínsku je misia Ruska prakticky splnená. Okupácia 20 percent územia nebola len politickým aktom uznania nezávislosti Abcházska a Južného Osetska, ale slnením dvoch veľmi dôležitých úloh: zabezpečiť rozmiestnenie ruskej armády neďaleko hraníc NATO a brániť Gruzínsku vstupu do NATO," uviedla Kidašeliová.

Bude Gruzínsko ďalšie?

Vo februári sa objavili tvrdenia, podľa ktorých by Rusko mohlo po Ukrajine začať aj inváziu na Moldavsko. Podľa Kidašeliovej je na mieste pýtať sa, či by ďalšou "zastávkou" nemohlo byť aj Gruzínsko. Koniec koncov, už dnes majú Rusi na jeho území tisíce vojakov. V roku 2019 Putin podpísal takzvaný Plán modernizácie abcházskych ozbrojených síl, na základe ktorého sa výrazne zlepšila vojenská technika Abcházska a do ozbrojených síl sa investovali značné finančné prostriedky. Základne v Južnom Osetsku sa nachádzajú len zhruba 40 kilometrov od hlavného mesta Gruzínska Tbilisi.

Kidašeliová tvrdí, že gruzínska armáda je dobre pripravená na odrazenie prípadného ruského útoku. Upozorňuje, že Putin by sa v prípade víťazstva nezastavil na Ukrajine. Dokonca tvrdí, že aj Moldavsko a Gruzínsko by mu nestačili. Preto je podľa nej čas na radikálne kroky zo strany NATO a ďalších spojencov Ukrajiny a Gruzínska. Dodáva však, že Putin je predurčený k tomu, aby zlyhal. "Porážku utrpí buď dnes na Ukrajine, ak Západ ponúkne aktívnejšiu a radikálnejšiu pomoc, alebo zajtra na území NATO."

Gruzínsko sa pritom stalo jedným z najväčších útočísk Rusov, utekajúcich z krajiny po začiatku invázie na Ukrajinu, ako aj po vyhlásení mobilizácie v Rusku. Od začiatku vojny na Ukrajine prekročilo rusko-gruzínske hranice zhruba 1,5 milióna ruských občanov, informuje portál spravodajskej televíznej stanice Euronews

Rusko musí poznať svoje hranice

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová vyhlásila, že v prípade dosiahnutia mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou, sa musí od Moskvy vyžadovať to, aby ukončila takmer 15-ročnú okupáciu územia Gruzínska. "Rusko sa musí naučiť, kde sú jeho hranice. Gruzínske otázky by mali byť na stole, pretože nikto by si nemal myslieť, že túto vojnu možno vyriešiť bez toho, aby Rusko ustúpilo zo všetkých okupovaných území v regióne," povedala pre agentúru Bloomberg.

Tvrdí, že ak by sa od Ruska nevyžadovalo úplné stiahnutie sa v rámci podmienok kapitulácie, "západný svet urobí ďalšiu veľkú chybu – podobnú ako v rokoch 2008 a 2014". Aj podľa Zurabišviliovej sa blíži víťazstvo Ukrajiny. "Rusko už prakticky prehralo všetky bitky, ak nie celú vojnu," uviedla.

Strana 4 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok