10 inšpiratívnych žien, ktoré pohli Slovenskom
Političky, vedkyne, herečky, speváčky či športovkyne. Prečítajte si profily desiatich Sloveniek, ktoré hýbu slovenskou spoločnosťou.
Zuzana Petková
Zuzana Petková pracovala viac než 20 rokov ako novinárka v Pravde, SME, Hospodárskych novinách a Trende. Zameriavala sa na investigatívnu žurnalistiku, daňové podvody, konkrétne na kauzy spájané s Marianom Kočnerom a Ladislavom Bašternákom. Je zakladajúcou členkou Investigatívneho centra Jána Kuciaka a v súčasnosti vedie Nadáciu Zastavme korupciu, ktorá sa snaží čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku.
Michaela Musilová
Michaela Musilová je slovenskou astrobiologičkou, ktorá sa vo svojej činnosti zameriava najmä na Mars. Študovala a robila výskum na prestížnych univerzitách v USA, Veľkej Británii aj v Japonsku. Pracovala pre NASA aj pre Európsku vesmírnu agentúru. Ako veliteľka posádky viedla vyše 20 simulovaných misií na Mars a na Mesiac. V súčasnosti príležitostne vyučuje na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity a pôsobí v Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity.
Bude zrejme prvou Slovenkou, ktorá vystúpi na Mount Everest, a ktorá absolvuje výstupy na najvyššie vrchy svetadielov. Medzi mnohé ocenenia, ktoré získala, patria napríklad Emerging Space Leaders Grant od International Astronautical Federation, Women in Aerospace – Europe Student & Young Professional Award. "Nemôžem povedať, že je nejaký úspech pre mňa špeciálnejší ako iný. Skôr sa pozerám na následky mojej práce na životy iných ľudí" povedala v rozhovore pre ta3.
Barbora Bruant Gulejová
Barbora Bruant Gulejová pracovala pre OSN, Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu a od roku 2014 v CERN, teda v Európskej organizácii pre jadrový výskum. CERN je jedným z najväčších a najuznávanejších svetových centier vedeckého výskumu. Študovala fyziku a manažment na Univerzite Komenského. Vo Švajčiarsku si dorobila doktorát z termonukleárnej fúzie.
Zameriava sa na komunikáciu fyziky verejnosti. Verejne vyzdvihuje pozitívny vplyv fyziky a vedy na spoločnosť a udržateľnosť. Vypracovala koncept ekonomickej spolupráce medzi Slovenskom a CERN a poukazuje na dôležitosť ich prepojenia. Od roku 2016 je delegátkou CERN Staff Association.
Petra Vlhová
Petra Vlhová je slovenskou lyžiarkou, ktorá sa zameriava na disciplíny slalom, obrovský slalom a ich kombináciu. Je súčasťou tímu Ski Team VLHA. Súťažiť začala už v ôsmich rokoch a ako 16-ročná zvíťazila na Zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku v slalome. Medzi svetovú elitu lyžiarok sa dostala po tom, ako sa v roku 2012 v Semmeringu umiestnila na jedenástom mieste.
O dva roky neskôr získala titul juniorskej majsterky sveta po tom, ako zvíťazila v Jasnej na Slovensku. Za svoj život súťažila v troch zimných olympijských hrách a v piatich majstrovstvách sveta. Počas svojej kariéry stála na pódiu stála 65-krát, z čoho 27-krát na prvom mieste.
Veronika Cifrová Ostrihoňová
Veronika Cifrová Ostrihoňová je slovenskou televíznou redaktorkou a moderátorkou. Tri roky študovala politológiu a históriu na univerzite v Paríži a v New Yorku. Od roku 2013 pôsobila v Markíze ako redaktorka spravodajstva, špecializovala sa na zdravotníctvo a bezpečnosť.
Od roku 2017 má vlastnú reláciu SIT DOWN s Veronikou, kam si pozýva inšpiratívne osobnosti zo Slovenska. V roku 2019 vyhrala cenu OTO v kategórii redaktorka spravodajstva.
Na sociálnej sieti vyzdvihuje potrebu ochrany životného prostredia a predstavuje udržateľnosť v rôznych formách. Okrem toho sa venuje aj témam šikany, duševných chorôb a práv žien. S manželom Matejom Sajfom Cifrom sa stali ambasádormi kampane Majme oči otvorené, ktorá sa zameriava na práva obetí násilia.