Kysnuté cesto je ľahšie ako sa zdá: Keď viete, ako na to, podarí sa vám vždy
Niekedy je aj pre skúsené gazdinky kysnuté cesto strašiakom. Viac sa jeho prípravy nemusíte báť, stačí dodržať tieto kroky.
Ak viete, ako na to, zvládnete ľavou zadnou aj kysnuté cesto. Nie vždy kvások a následne aj celá hmota nakysne. Možno však len nedodržiavate základné princípy.
Čerstvé droždie
Kocka droždia má pomerne krátku spotrebu, preto si ho kupujte tesne pred tým, ako sa chcete príprave kysnutého cesta venovať. Stačilo by pár dní po záruke a už je výsledok ohrozený. Pozor tiež na skladovanie. Droždie treba držať v chlade. Aj tento malý fakt môže ovplyvniť kysnutie.
Jednoduchšia manipulácia je so sušeným droždím. Vydrží dlhšie, môžete ho skladovať pri izbovej teplote.
Základný kvások
Na prípravu kvásku potrebujete droždie, cukor, múku a tekutinu. Začnite tým, že rozmiešate droždie s lyžičkou cukru, potom pridajte lyžicu múky. Sacharidy, ktoré sú nielen v sladidle, ale aj v múke, sú pre proces kvasenia veľmi dôležité. Následne prilejte asi deci tekutiny, ktorou môže byť voda i mlieko. Každé z nich plní inú funkciu.
Pozor na soľ
Aby malo výsledné kysnuté cesto dobrú chuť, je potrebná aj soľ. Lepšie však urobíte, ak ju nebudete pridávať do kvásku, ale až neskôr, pri miesení cesta. Soľ totiž celý proces kvasenia spomaľuje.
Mlieko alebo voda?
Obyčajná voda neobsahuje mliečne cukry a tuky. Ak teda pri základnom kvásku zvolíte mlieko, jeho zloženie spôsobí, že bude mať cesto väčší objem, jemnejšiu štruktúru a dokonca i dlhšiu trvácnosť.
Na vode nie je nič zlé, no vo všeobecnosti po nej siahajú pri tvorení kvásku skôr tí, ktorí majú problém s laktózou.
Prepočet čerstvého a sušeného droždia:
1 g sušeného droždia = 2,5 g čerstvého
1 kocka čerstvého droždia (42 g) = 2 PL sušeného droždia
1ČL sušeného droždia = 3 g
Tipy a triky pre dokonalé piškótové cesto: Osievajte sypké ingrediencie a neotvárajte rúru
Na teplote záleží
Príprava kysnutého cesta sa začína práve kváskom, ak ten vyjde, zrejme vyjde aj celé cesto. No pri každom bode chystania je zásadná teplota. Najskôr v zmysle ingrediencií. Tie by mali mať izbovú teplotu, preto pred prípravou nezabudnite dostatočne včas vybrať z chladničky mlieko a kvasnice.
Následne hrá teplota rolu aj pri kysnutí kvásku, preto sa zvykne nádoba prekrývať utierkou a dávať v kuchyni na najteplejšie miesto. Správny kvások vykvasí približne po 10 až 15 minútach a spoznáte to tak, že sa na povrchu objaví pena, bublinky a niekoľkonásobne sa zväčší objem.
Vypracovanie cesta
Kvások sa prilieva k ostatným ingredienciám na cesto a aj to sa ešte necháva postáť v teple, aby kysnutie pokračovalo. Predtým ho nezabudnite dobre vymiesiť. Je to obzvlášť dôležité, pretože sa tým dostáva do cesta vzduch, a ten je potrebný, aby bolo cesto nadýchané. Cesto by malo odležať aspoň hodinu a za ten čas zdvojnásobí svoj objem.
Pečenie
Pri každom recept nájdete iné údaje, ale vo všeobecnosti platí, že sa kysnuté cesto pečie pri teplote 180 až 200 stupňov a priemerne 45 minút. Rúra by mala byť predhriata a zvykne sa robiť aj to, že sa po prvej štvrťhodine teplota pri pečení zníži.