Putin dokázal, že je pripravený použiť strach ako zbraň. Bude to však stačiť na zlomenie Ukrajiny?
V Donbase sa očakáva ruský útok, ale všetko bude závisieť od toho, či Rusko dokázalo napraviť veľké pochybenia v logistike a koordinácii.
Reznikov povedal, že očakáva, že ruská ofenzíva príde súčasne z východu aj z juhu – zo Záporožia na juhu a z Donecka a Luhanska. Podľa ukrajinského generálneho štábu ruské sily testovali päť záchytných bodov pozdĺž frontu. Povedali, že ruské jednotky sa preskupujú na rôznych častiach frontovej línie a podnikajú útoky v blízkosti Kupianska v Charkovskej oblasti, taktiež aj pri mestách Lyman, Bachmut, Avdiivka a Novopavlivka vo východnom Donecku.
Zlomy v priebehu konfliktu však Rusom pravdepodobne uniknú, ak nedokážu napraviť dve hlavné chyby, ktoré doteraz prenasledovali ich vojenské operácie – slabú logistiku a zlyhanie koordinácie pechoty, delostrelectva a leteckej podpory s cieľom dosiahnuť vzájomne sa dopĺňajúce efekty, inak známe ako kombinovaná vojna so zbraňami.
Keď v januári oznámilo menovanie generála Valerija Gerasimova – bývalého náčelníka štábu obrany – za hlavného veliteľa ruských síl na Ukrajine, ruské ministerstvo obrany zdôraznilo "potrebu zorganizovať užšiu interakciu medzi rôznymi typmi jednotiek". Kofman sa domnieva, že ruské logistické problémy mohli byť z veľkej časti prekonané. "V ruskej logistike došlo k značnému množstvu reorganizácií a adaptácií."
Ak sa to nepodarí, bude pre Rusko veľa závisieť od toho, do akej miery sa Gerasimovovi podarilo vycvičiť svoje doplnené sily v kombinovanej vojne so zbraňami a existujú obrovské pochybnosti, či mal dostatok času. Kofman verí, že ukrajinským silám "by lepšie poslúžilo absorbovať ruský útok a vyčerpať ruský útočný potenciál a potom prevziať iniciatívu neskôr na jar. Po spotrebovanej munícii, lepších jednotkách a vybavení by to mohlo spôsobiť, že ruská obrana bude celkovo slabšia."
Provojnoví ruskí vojenskí blogeri súhlasia. Dožadovali sa ďalšej mobilizácie a tvrdili, že bude potrebné posilniť jednotky na zvrátenie priebehu vojny. Bývalý ruský spravodajský dôstojník a polovojenský veliteľ Igor Girkin, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri anexii Krymu a neskôr v Donbase, tvrdil, že na prekonanie obrany Ukrajiny bude potrebné veľké navýšenie počtu vojakov.
Západní vojenskí analytici majú podozrenie, že Ukrajina a Rusko majú v súčasnosti približne rovnaký počet vojakov. To znamená, že generál Gerasimov bude potrebovať oveľa viac, ak chce dosiahnuť pomer troch ku jednej, ktorý vojenská doktrína považuje za nevyhnutný pre úspech útočiacich síl.
Názory sú rôzne
Iní sa však obávajú, že Rusko má dostatočné sily. Richard Kemp, bývalý veliteľ pechoty britskej armády, predpovedá "významné ruské zisky v nasledujúcich týždňoch. Musíme byť realisti, pokiaľ ide o to, aké zlé veci môžu byť – inak hrozí, že to zničí odhodlanie Západu," napísal. Obáva sa, že ak Rusi dokážu dosiahnuť významné územné zisky na Donbase, potom je pravdepodobnejšie, že niektorí západní spojenci sa priklonia k rokovaniam.
"Putinovo váhavé rozhodovanie počas vojny dokazuje jeho túžbu vyhnúť sa riskantným rozhodnutiam, ktoré by mohli ohroziť jeho vládu alebo medzinárodnú eskaláciu – napriek tomu, že jeho maximalistický a nerealistický cieľ, úplné dobytie Ukrajiny, si pravdepodobne vyžaduje prevzatie ďalšieho rizika, aby mohol mať akúkoľvek nádej na úspech," uviedol Inštitút pre štúdium vojny. Putin môže byť zlý a strašidelný, ale podľa názoru ISW "zostal neochotný nariadiť zložité zmeny v ruskej armáde a spoločnosti, ktoré sú pravdepodobne potrebné na záchranu jeho vojny".