Boli pri útoku na Kapitol. Kto sú prívrženci QAnon a prečo podporujú Trumpa?
Od útoku na Kapitol zo 6. januára 2021 uplynuli dva roky. Prívrženci Donalda Trumpa vtedy demonštrovali proti výsledkom prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil Joe Biden, a vtrhli do budovy Kongresu. Najvýraznejšou tvárou útoku sa vtedy stal "šaman" v kožušinovej čiapke s rohmi a vyznávač myšlienok QAnon - série konšpiračných teórií o fungovaní USA a celého sveta. Čo je QAnon a prečo sa spomína v súvislosti s vrahom zo Zámockej?
Je ho ťažké dohľadať, keďže svoje príspevky presunul zo stránok 4chan na stránky 8chan a po vypnutí stránok 8chan ich znova publikoval na stránke 8kun, ktorú vlastní ten istý človek, ktorý mal pod palcom 8chan. Všetky tieto stránky fungujú na rovnakých princípoch. Pôsobil na nich napríklad aj strelec zo Zámockej ulice v Bratislave, ktorý však vo svojom manifeste QAnon odsudzoval a považoval ho za vládny nástroj na kontrolu davu.
Útok na Kapitol
Ľudia, ktorí veria QAnon konšpiračným teóriám, sa objavili aj v dave republikánskych voličov, ktorí 6. januára 2021 zaútočili na Kapitol. Podporovateľom Donalda Trumpa sa podľa webu Britannica nepáčilo, že v amerických voľbách namiesto Trumpa zvíťazil Joe Biden. Tvrdenia, že voľby boli zmanipulované, sa šírili medzi účastníkmi útoku na sociálnych sieťach a Trump ich v tom podporoval.
Na Twitteri ich neúspešný kandidát na prezidenta dokonca nabádal, aby sa zúčastnili januárových demonštrácií. V príhovore na proteste ich vyzval, aby demokratom nedovolili "obsadiť" Kapitol a aby bojovali. To dav povzbudilo k tomu, aby sa začali do budovy dobýjať, čo sa im aj podarilo. Kapitol zaplavili ľudia s tričkami a vlajkami s Trumpovou propagáciou. Situáciu na mieste riešili Jednotky národnej gardy a obranné zložky.
Najznámejším demoštrantom sa stal "šaman", ktorý mal počas výtržností kožušinovú čiapku s rohmi. Patril medzi vyznávačov myšlienok QAnon. Za svoju účasť na útoku na Kapitol bol podľa BBC odsúdený na 41 mesiacov.