Boli pri útoku na Kapitol. Kto sú prívrženci QAnon a prečo podporujú Trumpa?
Od útoku na Kapitol zo 6. januára 2021 uplynuli dva roky. Prívrženci Donalda Trumpa vtedy demonštrovali proti výsledkom prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil Joe Biden, a vtrhli do budovy Kongresu. Najvýraznejšou tvárou útoku sa vtedy stal "šaman" v kožušinovej čiapke s rohmi a vyznávač myšlienok QAnon - série konšpiračných teórií o fungovaní USA a celého sveta. Čo je QAnon a prečo sa spomína v súvislosti s vrahom zo Zámockej?
Konšpirátori sa presunuli z online prostredia do offline sveta a 6. januára 2021 sa mnoho z nich zúčastnilo útoku na Kapitol. Niektorí boli taktiež už pred tým zadržaní za trestné činy unášania a plánovania vrážd. V roku 2019 dokonca stáli za vraždou šéfa mafie v New Yorku.
Väčšina QAnon fanatikov podporuje amerických republikánov. Niektorí sa dokonca dostali aj do politiky, medzi nimi aj Marjorie Taylor Greeneová, ktorá sa stala kongresmankou. V minulosti zdieľala QAnon propagandu na sociálnych sieťach, no neskôr sa verejne priznala, že svoje príspevky ľutuje. Napriek tomu však naďalej verejne podporuje tieto konšpiračné teórie.
Odkiaľ prišli konšpiračné teórie
Podľa BBC v októbri 2017 používateľ, ktorý sa nazýval Q, zdieľal viacero zakódovaných príspevkov na stránku s fórami 4chan. Tieto fóra sú známe tým, že na nich nie je takmer žiadna cenzúra a komunikujú tam medzi sebou rôzni konšpirátori a extrémistické skupiny. Anonymne na stránkach zverejňujú aj rasistické, sexistické a nenávistné príspevky.
Používateľ s prezývkou Q podľa New York Times tvrdil, že je vysokopostaveným vládnym zasväteným, ktorý má prístup ku klasifikovaným informáciám. Identita tohto používateľa je naďalej neznáma. Niektorí tvrdia, že ide o človeka, ktorý si spravil z ľudí na internete žart, iní, že sa za profilom schovávajú viacerí.