Kto nakupuje ruskú ropu a plyn? Putina podporujú dve dôležité veľmoci
India a Čína sa stali najväčšími nákupcami ruskej ropy, keďže západné štáty obmedzujú nákupy a ukladajú sankcie. Plán veľkých ekonomík G7 – podporovaný EÚ a Austráliou – obmedziť cenu, za ktorú sa nakupuje ruská ropa, vyvolal na svetových trhoch neistotu.
Hoci je cena ruskej ropy atraktívna, indické rafinérie čelia výzve pri financovaní nákupov, pretože sankcie voči ruským bankám ovplyvňujú platobné transakcie. Jednou z možností, ktorú India zvažovala, bol systém založený na miestnych menách, kde by indickí vývozcovia do Ruska dostávali platby v rubľoch alebo eurách, namiesto amerických dolárov, a za dovoz by sa platilo v rupiách. Tento systém by však nefungoval. Čínske štátne ropné podniky však čoraz častejšie využívajú na financovanie nákupov ropy skôr čínsky renminbi ako dolár.
Takmer 50 % celkových požiadaviek Indie na plyn pochádza zo zahraničia – väčšinou však zo štátov Perzského zálivu a veľmi málo z Ruska. "Dodávky ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) do Indie sú zriedkavé," povedal Antonio Peciccia, expert na komoditný priemysel z Argus media. "Domnievame sa, že tento rok je to zatiaľ päť odberov, pred rokom ich bolo sedem."
Čína dováža väčšinu svojho plynu potrubím zo Strednej Ázie. V súčasnosti je najväčším dodávateľom Turkménsko. Keď bude neskôr v tomto desaťročí dokončený nový plynovod, známy ako Power of Siberia, Rusko sa môže stať najväčším dodávateľom plynu do Číny. Tento rok sa výrazne zvýšil dovoz LNG z Ruska, hoci väčšina čínskeho LNG stále pochádza z iných krajín. Čína tiež podpísala nové dohody o preprave ruského LNG po mori cez Arktídu.