Kto nakupuje ruskú ropu a plyn? Putina podporujú dve dôležité veľmoci

ta3/nf; BBC
28.12.2022 00:00

India a Čína sa stali najväčšími nákupcami ruskej ropy, keďže západné štáty obmedzujú nákupy a ukladajú sankcie. Plán veľkých ekonomík G7 – podporovaný EÚ a Austráliou – obmedziť cenu, za ktorú sa nakupuje ruská ropa, vyvolal na svetových trhoch neistotu.

Kto nakupuje ruskú ropu a plyn? Putina podporujú dve dôležité veľmoci
Foto: Profimedia

Hoci je cena ruskej ropy atraktívna, indické rafinérie čelia výzve pri financovaní nákupov, pretože sankcie voči ruským bankám ovplyvňujú platobné transakcie. Jednou z možností, ktorú India zvažovala, bol systém založený na miestnych menách, kde by indickí vývozcovia do Ruska dostávali platby v rubľoch alebo eurách, namiesto amerických dolárov, a za dovoz by sa platilo v rupiách. Tento systém by však nefungoval. Čínske štátne ropné podniky však čoraz častejšie využívajú na financovanie nákupov ropy skôr čínsky renminbi ako dolár.

Takmer 50 % celkových požiadaviek Indie na plyn pochádza zo zahraničia – väčšinou však zo štátov Perzského zálivu a veľmi málo z Ruska. "Dodávky ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) do Indie sú zriedkavé," povedal Antonio Peciccia, expert na komoditný priemysel z Argus media. "Domnievame sa, že tento rok je to zatiaľ päť odberov, pred rokom ich bolo sedem."

Čína dováža väčšinu svojho plynu potrubím zo Strednej Ázie. V súčasnosti je najväčším dodávateľom Turkménsko. Keď bude neskôr v tomto desaťročí dokončený nový plynovod, známy ako Power of Siberia, Rusko sa môže stať najväčším dodávateľom plynu do Číny. Tento rok sa výrazne zvýšil dovoz LNG z Ruska, hoci väčšina čínskeho LNG stále pochádza z iných krajín. Čína tiež podpísala nové dohody o preprave ruského LNG po mori cez Arktídu.

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok