Kto nakupuje ruskú ropu a plyn? Putina podporujú dve dôležité veľmoci

ta3/nf; BBC
28.12.2022 00:00

India a Čína sa stali najväčšími nákupcami ruskej ropy, keďže západné štáty obmedzujú nákupy a ukladajú sankcie. Plán veľkých ekonomík G7 – podporovaný EÚ a Austráliou – obmedziť cenu, za ktorú sa nakupuje ruská ropa, vyvolal na svetových trhoch neistotu.

Kto nakupuje ruskú ropu a plyn? Putina podporujú dve dôležité veľmoci
Foto: Profimedia

Na začiatku tohto roka bola ruská ropa Ural o viac ako 30 dolárov za barel lacnejšia ako ropa Brent. Cena v septembri klesla na 20 dolárov za barel, ale opäť sa zvýšila a v porovnaní s novembrovou ropou Brent dosiahla sumu 33 dolárov za barel.

Indická vláda obhajovala svoje nákupy z Ruska a tvrdila, že musí získavať ropu odtiaľ, kde je najlacnejšia. USA tieto nákupy kritizovali, teraz to však vyzerá tak, že akceptujú stanovisko Indie. EÚ úplne zastavila dovoz ruskej ropy po mori v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Plán cenového stropu G7 – udržať ruský export na úrovni 60 amerických dolárov alebo pod (asi 57 €) za barel – je teraz v platnosti. Matt Smith z Kpleru však uviedol, že "laxné presadzovanie cenového stropu môže byť neúčinné".

Dopad sankcií proti Rusku

Odborníci však upozorňujú, že úplný zákaz ruskej ropy by mohol viesť k ďalšej nestabilite trhu a možnému zvýšeniu cien ropy, z čoho by mohla ťažiť Moskva. Zatiaľ nie je jasné, aký vplyv môže mať cenový strop na krajiny ako India a Čína, ktoré už nakupujú ruskú ropu so zľavou.

Moskva oznámila, že prestane svoju ropu predávať krajinám, ktoré sa pripoja ku kroku G7 na zavedenie cenových stropov. Výskumníčka z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie Maria Shaginová však tvrdí, že presmerovanie ropy z EÚ do Ázie by bolo pre Rusko "drahšie, časovo náročnejšie a ťažkopádnejšie".

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 2 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok