NASA si ide podmaniť Mesiac, aby mala na dosah Mars. Čo je cieľom budúcich misií Artemis?

18.12.2022 06:00

NASA má veľkolepé vízie do budúcnosti. Keďže modul Orion úspešne pristál v Tichom oceáne, misia Artemis I je zavŕšená. Cestou okolo Mesiaca a späť na Zem sa to však nekončí. Budúce misie majú byť ambicióznejšie, premyslenejšie, no zato nákladnejšie. Čo je ich cieľom a prečo sa NASA opäť snaží dostať na Mesiac, keď sa jej to už raz podarilo?

NASA si ide podmaniť Mesiac, aby mala na dosah Mars. Čo je cieľom budúcich misií Artemis?
Foto: TASR/AP/Mario Tama

Prečo NASA opakuje to, čo sa už stalo?

Predstavitelia NASA tvrdia, že misie na Mesiac sú ústredným bodom jej vesmírneho programu. Nejde len o opätovné pristátie na Mesiaci, čo sa podarilo Apollu v rokoch 1969 až 1972.

"Je to budúcnosť. NASA pristane na Mesiaci s prvou ženou a prvým farebným človekom," povedal Bill Nelson podľa The NY Times na tlačovej konferencii začiatkom tohto roka. "Na týchto čoraz zložitejších misiách budú astronauti žiť a pracovať v hlbokom vesmíre. Vyvinú vedu a technológiu, aby sme mohli vyslať na Mars prvých ľudí," dodal.

NASA dúfa, že to namotivuje spoločnosti, ktoré chcú odštartovať vlastný stabilný biznis vo vesmíre. Taktiež chce inšpirovať študentov, aby vstúpili do vedeckých a technických odborov.

Pre vedcov je opätovný záujem o skúmanie Mesiaca prísľubom nových dát a údajov, ktoré možno získať v nadchádzajúcich rokoch. Výskumníci sa predovšetkým zaujímajú o takzvaný vodný ľad, ktorý sa na Mesiaci nachádza. V budúcnosti by sa totiž mohol použiť pre zásoby vody a kyslíka pre astronautov, a taktiež by mohol byť zdrojom paliva pre misie, ktoré sa budú odohrávať hlbšie do vesmíre.

Vedci v skutočnosti nevedia, koľko vody sa na Mesiaci nachádza, alebo ako jednoduché bude extrahovať vodu z okolitých hornín a pôdy. Budúce misie by mohli pomôcť túto otázku vyriešiť.

Strana 4 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok