NASA si ide podmaniť Mesiac, aby mala na dosah Mars. Čo je cieľom budúcich misií Artemis?
NASA má veľkolepé vízie do budúcnosti. Keďže modul Orion úspešne pristál v Tichom oceáne, misia Artemis I je zavŕšená. Cestou okolo Mesiaca a späť na Zem sa to však nekončí. Budúce misie majú byť ambicióznejšie, premyslenejšie, no zato nákladnejšie. Čo je ich cieľom a prečo sa NASA opäť snaží dostať na Mesiac, keď sa jej to už raz podarilo?
Budúcnosť vo vesmíre
Artemis II
Posádku pre Artemis II vyberú začiatkom roka 2023. Web denníka The New York Times informuje, že na palube sa budú nachádzať štyria astronauti - traja budú z NASA, jeden z Kanady. Ide o súčasť dohody, keďže na programe Artemis sa podieľa aj Kanadská vesmírna agentúra.
Trajektória misie číslo dva bude pomerne jednoduchá. Po štarte rakety Space Launch System (SLS) bude v druhom stupni Orion vytlačený na eliptickú obežnú dráhu, ktorá sa nachádza takmer 3 000 kilometrov nad Zemou. Vďaka tomu budú mať astronauti dostatok času, aby videli, ako systémy Orionu fungujú, vysvetlil Kenneth Chung z amerického denníka.
Po tom, ako sa Orion opäť rozbehne, bude smerovať k Mesiacu. Kozmická loď však nevstúpi na jeho obežnú dráhu. Namiesto toho využije jeho gravitáciu, aby sa mohla vrátiť späť na Zem a dopadnúť do Tichého oceánu. Celá vesmírna cesta by mala trvať približne 10 dní.
Týmto však program Artemis nekončí. "Toto nie je len jeden let a koniec. Sme na ceste k tomu, aby sme dostali základňu na Mesiac, aby sme pochopili, čo potrebujeme dosiahnuť, aby sme mohli ísť na Mars a aby sme mohli robiť vedu, ktorá neustále napreduje," opisuje podľa BBC zámery Jim Free, pridružený riaditeľ NASA pre Exploration Systems Development.
Artemis III
Ak sa má dodržať časový harmonogram návratu človeka na Mesiac, je potrebné urobiť ešte veľa práce. NASA zatiaľ nemá pristávací systém. Vyvíja ho americký podnikateľ a miliardár Elon Musk. Stavia mamutiu raketu a vozidlo posádky, ktoré nazýva Starship. Jej prvý let nad Zemou sa uskutoční v najbližších mesiacoch.
Myšlienkou misie Artemis III, ktorá má odštartovať v roku 2025, je, aby sa Orion stretla s raketou Sharship na obežnej dráhe Mesiaca, pričom Muskova loď astronautov odvezie na jeho povrch.
Artemis IV
Astronauti na palube Artemis IV zamieria na Gateway, základňu podobnú vesmírnej stanici, ktorú NASA postaví na rovnakej, takmer priamočiarej obežnej dráhe, ktorá sa použije pre Artemis III. Táto misia bude využívať raketu SLS s vylepšeným druhým stupňom, kedy vynaloží dostatok energie na to, aby so sebou mohla vziať modul základne Gateway.
NASA pôvodne plánovala, že Artemis IV sa zameria len na výstavbu základne. V roku 2022 sa ale rozhodla, že súčasťou misie bude aj cesta na mesačný povrch. V novembri oznámila, že Muskova spoločnosť SpaceX poskytne pre Artemis IV pristávací modul.
Artemis V
Pre Artemis V a misie, ktoré budú nasledovať po nej, bude pristávací modul ukotvený na základni Gateway. Astronauti na ňu dorazia na Orione, potom sa presunú na pristávací modul, aby sa vydali na cestu po mesačnom povrchu. NASA v súčasnosti zvažuje ponuky inej spoločnosti, ktorá by mala pre Artemis V pristávací modul poskytnúť.
Medzi spoločnosťami, ktoré sa môžu uchádzať o výstavbu konkurenčného pristávacieho modulu, je Blue Origin, raketová spoločnosť, ktorú založil Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu. NASA potom usporiada súťaž o vytvorenie budúcich pristávacích modulov podobnú tej, ako keď hľadala spoločnosti, ktoré by prepravili náklad a astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Takto vyzeral pohyb Orionu od Zeme k Mesiacu: