ROZHOVOR: Program BUDDY nie je adopcia. Ani s kamarátom sa však po troch rokoch nerozlúčite

Ľudmila Uhrová (29) pochádza z Lučenca, no už niekoľko rokov žije s manželom a troma deťmi v Malackách. Do programu BUDDY sa rozhodla zapojiť, keď bola na materskej dovolenke so štvormesačným synom. V rozhovore sa dozviete pre koho je program určený, ako prebieha proces priraďovania dobrovoľníka k dieťaťu, a ako dlho musí človek v programe zotrvať.

ROZHOVOR: Program BUDDY nie je adopcia. Ani s kamarátom sa však po troch rokoch nerozlúčite
Foto: Nicolette Ftackova

Financie a čas

Ako to funguje po finančnej stránke medzi BUDDY dobrovoľníkom a BUDDY dieťaťom?

BUDDY deti dostávajú symbolické vreckové. Nemôžem preto od Romanky očakávať, že ma bude pozývať na kávičky. Samozrejme, je to o dohode. My to máme tak, že väčšinou platím veci ja, ale aj ona ma rada niekam pozve.

Veľmi ma tiež potešilo, keď som mala narodeniny a Romanka mi z vreckového kúpila celkom veľký dar. Ozaj som si to vážila, že celé vreckové minula na mňa. Vedela som, že daná suma by sa mne možno nezdala taká veľká, ale ona musela čakať mesiac na ďalšie vreckové.

Tvoj Buddy Foto: Nicolette Ftackova

Na špecifiká programu sme sa pýtali aj marketingovej manažérky Programu BUDDY Veroniky Bohušovej.

  • Ako udržať hranice v BUDDY vzťahu tak, aby si BUDDY dieťa nemyslelo, že BUDDY dobrovoľník je jeho náhradný rodič?

"Ľudia si občas myslia, že program je nejakou formou adopcie. Nie je to tak. Ale určite patrí medzi tie najnáročnejšie formy dobrovoľníctva, ktorá potom často prerastie do celoživotného vzťahu. Do programu zapájame deti 12+, ktoré už vedia pochopiť, že BUDDY vzťah je založený na priateľstve. Vzťahy, ktoré v programe vytvárame, majú byť kamarátsko-mentorské, koordinátori deťom nehľadajú náhradu rodiča," vysvetlila Bohušová.

  • Finančná stránka

"Tým, že deti v CDR dostávajú symbolické vreckové, dokážu svojho BUDDY dobrovoľníka raz za čas pozvať na čaj. Dobrovoľníci to, samozrejme, neočakávajú. Ale mladých vedieme k tomu, že keď ich BUDDY dobrovoľník niekam pozval päťkrát, tak ho šiestykrát môžu pozvať aj oni," informovala marketingová manažérka Programu BUDDY.

"Snažíme sa nájsť rovnocenných priateľov. Deti dostávajú symbolické vreckové. Chceme však, aby si uvedomili, že keď vy ich pozvete niekam paťkrát, na oplátku vás oni pozvú niekam na čaj, napríklad. Vzťahy, ktoré sa budujú v programe, majú byť kamarátske, koordinátori deťom nehľadajú náhradu rodiča," povedala Bohušová.

  • Čas s dieťaťom

"Časovú otázku treba zvážiť, koľko hodín týždenne či mesačne dokážete dieťaťu venovať. Ideálne je raz týždenne. Na začiatku vzťahu je potrebné vedieť sa stretnúť rámcovo raz týždenne, neskôr si každá dvojica nájde svoj rytmus. Záväzok je minimálne na tri roky, s tým, že ani s kamarátkou sa po troch rokoch nerozlúčite," uviedla.

  • Čo ak si to BUDDY dobrovoľník po čase rozmyslí? Môže z programu odísť? Pokračuje BUDDY vzťah aj po odchode dieťaťa z CDR?

Buddy dobrovoľník podpisuje po zaškolení dobrovoľnícku dohodu, v ktorej sa zaväzuje, že sa bude s dieťaťom stretávať raz týždenne minimálne tri roky, ideálne, až kým dieťa neopustí brány centra. Samozrejme, počas programu môžu nastať ťažkosti vo vzťahu medzi BUDDY dobrovoľníkom a BUDDY dieťaťom. Prípadne si človek uvedomí, že to psychicky či časovo nezvláda. Vtedy prichádzajú na pomoc koordinátori programu - psychológovia, a snažia sa podporiť dobrovoľníkov a problém vyriešiť, tak, aby vzťah vydržal a dieťaťu nebolo ublížené.  

"Keď dieťa opúšťa CDR, je to na jeho vzájomnej dohode s BUDDY dobrovoľníkom. Nie je to tak, že sa musia ďalej stretávať, väčšinou sa však vybudujú silné vzťahové väzby, ktoré nekončia absolvovaním programu. Po opustení centra, keď dieťa, alebo teda mladý človek vstupuje do reálneho života, čakajú ho rôzne skúšky spojené s hľadaním práce či bývania. Práve vtedy potrebuje mať pri sebe blízkeho človeka," dodala Bohušová.

Strana 4 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok