Lipšic pre ta3: Obvinenia vplyvných osôb prinášajú protitlak. Ak budú dôkazy, budeme stíhať kohokoľvek
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic tvrdí, že Generálna prokuratúra SR schvaľuje procesný postup špeciálnej prokuratúry v prípadoch, keď nie sú obvinené mediálne známe osoby. V prípade vplyvných osôb však rovnaký postup označuje za nezákonný. Reagoval tak na zrušenie obvinení Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Norberta Bödöra v kauze Súmrak.
Ešte sa chcem dotknúť jednej témy, ktorú ste spomenuli aj vy, a to je trest prepadnutia majetku. Okolo neho sa veľa diskutuje v súvislosti s tým, že v niektorých prípadoch je sudca zo zákona povinný tento trest uložiť. Kritici hovoria, že sa mu tým berie možnosť rozhodovať a aj to, že to môže postihnúť celý majetok odsúdeného. Súčasný šéf Slovenskej advokátskej komory hovoril o príklade, že niekto môže zdediť ako dvojročný byt a keď ho neskôr odsúdia za ekonomickú trestnú činnosť, tak o ten byt príde, a to je podľa neho trochu prehnané.
Príde aj o ten byt, ale to je trest. Neviem, či to predseda advokátskej komory úplne doceňuje. Nie je to odčerpanie výnosov z trestnej činnosti. Je to trest, ktorý je prísnejší. Sú to dve rozdielne kategórie, dva rozdielne inštitúty a bolo by dobré im rozumieť. Je v poriadku diskutovať o tom, že by sa trest prepadnutia majetku niektorých vecí nemusel týkať, respektíve, že by súd mohol rozhodnúť, že sa niektorých vecí nebude týkať. To je jedna rovina.
Druhá rovina je, že či by mal byť čisto fakultatívny, či by to malo byť čisto na zvážení súdu. Ale ani to nie je ten najväčší problém. Tým je to, aká bude aplikačná prax. V minulosti sme tiež mali trest prepadnutia majetku, ktorý nebolo povinné ukladať pri niektorých kvalifikáciách. Otázka znie, koľkokrát bol v takej právnej úprave reálne uložený? Skoro vôbec. Znovu sme v tej polohe, že jedna vec je legislatíva a druhá je aplikačná prax. Povedať, že aj vtedy ho bude možné uložiť, ale reálne nebude vôbec ukladaný, to je asi problém.
Veľa sa hovorí o alternatívnych trestoch. Vy asi nie ste ich fanúšikom?
Som ich fanúšikom v prípadoch menej závažnej kriminality. Asi sa zhodneme, že v prípade závažnej kriminality, či násilnej alebo ekonomickej, alternatívne tresty nejaký veľký efekt nemajú.
Pozícia Úradu špeciálnej prokuratúry
Zaznievajú hlasy, že zmeny v trestnej politike by mohli viesť k oslabeniu postavenia špeciálnej prokuratúry, ktorú práve majú na muške niektorí podozriví. Vidíme to napríklad v kauze Očistec, ktorá sa de facto zastavila, lebo sa tam skúma nezaujatosť špeciálnej prokuratúry. Mala by to špeciálna prokuratúra menej nahnuté, ak by na jej čele nestál bývalý opozičný politik?
To naozaj nie je otázka na mňa. Moju prácu musia hodnotiť iné osoby. Či už sú to moji kolegovia, alebo potom iná odborná a laická verejnosť. V každom prípade, musím povedať, že čo som sľúbil, to som splnil. Prerušil som všetky kontakty s osobami v politickom živote. Myslím si, že osoby, ktoré viedli prokuratúru v minulosti, mali oveľa pravidelnejšie, živšie a intenzívnejšie kontakty s politikmi ako ja.
Potrebujeme ešte špeciálnu prokuratúru?
Som o tom presvedčený v zásade skoro 20 rokov. Myslím si, že špeciálna prokuratúra za tie roky, čo existuje, potvrdila svoje opodstatnenie. Zvlášť v tejto dobe je jej úloha nespochybniteľná. Práve pre to, aby na Slovensku fungoval právny štát. Vnímam, že základným princípom právneho štátu je rovnosť pred zákonom. To znamená, že nebudeme stíhať len nejaké 500-eurové úplatky, ale pôjdeme ďalej. Pokiaľ budeme mať dôkazy, budeme stíhať kohokoľvek. Či už za korupciu, za ekonomické delikty alebo za organizovaný zločin. Nikto by nemal mať trestnoprávnu imunitu len za to, ako vplyvný, bohatý a známy je.
Celý rozhovor s Danielom Lipšicom si môžete pozrieť nižšie.