Ukrajinka opísala deportáciu do Ruska: Kontroly, mäsová konzerva, žiaden internet a zbití muži
Ukrajinka Olena Strukaljovová bola ruskou okupačnou správou na Ukrajine deportovaná zo svojho rodného Mariupolu do Ruska. Píše český portál Seznam Zprávy, ktorý rozhovor prebral od Rádia Slobodná Európa.
Ľudia sa báli a dôkladne čistili svoje telefóny. Mazali všetko ukrajinské, dokonca aj priateľov, ktorí by mohli poslať nežiaduce správy. "Všetko, čo sa týkalo Ukrajiny, mohlo spôsobiť problémy, takže ľudia v zhone mazali fotky a ďalšie dokumenty zo svojich mobilov. Dokonca aj čísla svojich priateľov, ktorí im mohli poslať nejaké kompromitujúce správy. Akonáhle ste prišli dovnútra, vzali vám telefón, pripojili ho k internetu a dôkladne ho prehľadali."
Postaráme sa o vás, povedali
Niekedy na miesto prichádzali aj ruskí dobrovoľníci. "Všetci mali na sebe rovnaké oblečenie. Boli dobre rozpoznateľní. Mali logo politickej strany Jednotné Rusko. Modré a červené bundy. Všetkým hovorili, že majú odísť do Ruska, že sa o nich Rusko postará: 'Postaráme sa o vás, akoby ste boli naši. Budete sa tam môcť umyť a najesť, dostanete aj nejaké peniaze, nájdete si prácu a všetko bude v poriadku. Ukrajina vás opustila, Ukrajina vás nechce. Sú tam fašisti. Ale Rusko na vás čaká, Rusko sa o svojich postará. Hovoríte po rusky, takže ste Rusi. Radšej choďte do Ruska',“ presviedčali podľa Oleny ľudí.
Na masovom pohrebisku pri Mariupole podľa satelitných snímkov pribudlo cez tisíc nových hrobov
Väčšina ľudí sa nechala presvedčiť. Aj ona sama nasadla spoločne s ostatnými do autobusu, ktorý mieril do Ruska. "Ľudia odišli, pretože nemali inú možnosť. Tiež sme súhlasili. Nasadli sme do autobusu a išli cez Mariupol, po triede Metalurgov, a potom na ľavý breh. V autobuse bolo asi 50 ľudí a všetci sme plakali kvôli tomu, čo sme videli," povedala trpko.
Rusi ešte niekoľkokrát Olenu skontrolovali a preverovali. Keď ju na ruskom území prepustili, odišla okamžite do Gruzínska. "Nechcela som zostať v Rusku. Keby som tam niekedy chcela žiť, urobila by som to už dávno. Ja v Rusku žiť nechcem. Nepáči sa mi to tam. Mám rada Ukrajinu a chcem žiť na Ukrajine. Nechcem Rusko – žiadny Ukrajinec ho nechce. Naša krajina sa nikdy nepripravovala na nejakú inváziu do Ruska. V našej krajine nikdy neboli žiadni fašisti. Rusko nám prinieslo len skazu a vraždenie. A teraz rozdávajú humanitárnu pomoc. Je to nechutné. Zabili naše mesto aj jeho obyvateľov," hovorí Olena, ktorá poskytla rozhovor reportérom Rádia Slobodná Európa v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi.
Ukrajinské úrady odhadujú, že od ruskej invázie 24. februára bolo viac ako 1,6 milióna Ukrajincov nútených presťahovať sa do Ruska. Mnohí z nich prešli takzvanými filtračnými tábormi.