Vesmírnu loď Orion naviedli na vzdialenú obežnú dráhu okolo Mesiaca
Bezposádkovú kozmickú loď Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) naviedli na obežnú dráhu okolo Mesiaca. Stalo sa tak niečo vyše týždňa po štarte misie z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, uviedla v sobotu agentúra AFP.
Operátori pozemného riadiaceho strediska misie v piatok "úspešne aktivovali raketové motory, čím naviedli Orion na vzdialenú retrográdnu obežnú dráhu," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na stránke NASA, z ktorého cituje TASR.
Americká vesmírna agentúra vysvetlila, že obežná dráha Orionu, v ktorom sú namiesto astronautov len figuríny vybavené senzormi, sa nachádza vo vzdialenosti približne 64.400 kilometrov od Mesiaca. Najbližší prelet v blízkosti tejto jedinej prirodzenej družice Zeme Orion absolvoval v pondelok, keď sa od neho nachádzal len zhruba 128 kilometrov.
Orion je súčasťou nového vesmírneho programu NASA s názvom Artemis, ktorého cieľom je po vyše 50 rokoch – od ukončenia vesmírneho programu Apollo – opäť dopraviť astronautov na povrch Mesiaca. Do vesmíru ho v rámci misie Artemis I vyniesla nosná raketa SLS, ktorá po opakovaných odkladoch odštartovala 16. novembra.
Ide o testovací let, ktorý má preveriť bezpečnosť a funkčnosť kľúčových systémov Orionu v podmienkach vesmíru. Kozmická loď má za približne týždeň preletieť zhruba polovicu stanovenej orbity okolo Mesiaca a potom sa vydá na spiatočný let na Zem. Orion by mal napokon 11. decembra dopadnúť do vôd Tichého oceána. Po tomto skúšobnom lete by mala nasledovať misia Artemis II aj s ľudskou posádkou. Štart rakety Orion je naplánovaný na máj 2024. Vyvrcholením má byť misia Artemis III, ku ktorej dôjde najskôr v roku 2025 a jej hlavným cieľom je opätovne dostať ľudí na povrch Mesiaca.