Zažívajú neúnosný tlak, očakávania od nich sú veľké. Mladí z generácie Z vedú najviac stresujúci život

Každá generácia si myslí, že to má ťažšie ako ktorákoľvek iná. Mladí ľudia z generácie Z, ktorí približne teraz končia vysokú školu a vstupujú na trh práce, však podľa prieskumov vedú najviac vystresovaný život, uviedol americký spravodajský web The Washington Post.

Zažívajú neúnosný tlak, očakávania od nich sú veľké. Mladí z generácie Z vedú najviac stresujúci život
Foto: Profimedia

Rodičia či starí rodičia generácie Z mali ten luxus, že sa v mladosti mohli správať akokoľvek šialene, verejný záznam na sociálnych sieťach o tom nemajú, tak ako dnešní mladí ľudia. Ak ste sa vtedy nedostali na správnu školu alebo ste vôbec nešli na vysokú školu, stále ste mali možnosť získať dobrú prácu. Každá generácia sa zdá byť úzkostnejšia a viac pod tlakom ako tá predchádzajúca.

Staršia generácia mnohokrát častuje dvadsiatnikov nelichotivými výrazmi. Hovoria, že sú leniví, príliš citliví a nič nevedia robiť. Martina s nimi nesúhlasí a prekáža jej typická fráza z ich úst, že "mladí nič nevedia"."Pritom je to vyslovene nezmysel. Túto vetu vravela už moja mama a pred ňou jej mama. Potom by to znamenalo, že každá generácia nevie nič, čo je hlúposť. Napríklad, technológie sa neustále vyvíjajú, a tým pádom sa človek musí stále učiť niečo nové, a vie toho viac ako generácia pred ním," povedala mladá žena pracujúca v službách.

Dodala, že ju hnevá stereotyp, ktorý by mohol vymiznúť zo spoločnosti. "Unavuje ma stereotyp, ktorým posudzujú inteligenciu človeka podľa veku a skúseností. Vždy je to individuálne, a to, že je niekto starší, ešte neznamená byť automaticky múdrejší a skúsenejší."

Prieskum, o ktorý sa opiera The Washington Post zistil, že polovica respondentov vo veku od 24 do 39 rokov, zväčša mileniáli, opustila pracovné pozície aspoň čiastočne z dôvodov narušeného duševného zdravia, a až 75 % ľudí vo veku od 18 do 24 rokov, teda generácia Z, tak urobilo tiež. Iné prieskumy tiež ukazujú strach zo zlyhania a vysokú mieru úzkosti.

"V praxi máme veľa pacientov práve z generácie Z, ale tiež mnoho mileniálov. Ľudia, ktorí zvyčajne navštevujú našu ambulanciu, sú vo veku od 20 do 35 rokov," povedala psychologička Mrázová. Myslí si však, že častejšie využívanie psychologických služieb práve generáciou Z či mileniálmi, nemusí nutne súvisieť s obrovským nátlakom, ktorý prežívajú. "Môže to byť aj odbúraním spoločenskej stigmy, ktorá sa týkala návštevy psychológa v minulosti. Sú viac otvorení možnostiam riešiť svoje problémy toutou fomou," dodala.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok