Zažívajú neúnosný tlak, očakávania od nich sú veľké. Mladí z generácie Z vedú najviac stresujúci život
Každá generácia si myslí, že to má ťažšie ako ktorákoľvek iná. Mladí ľudia z generácie Z, ktorí približne teraz končia vysokú školu a vstupujú na trh práce, však podľa prieskumov vedú najviac vystresovaný život, uviedol americký spravodajský web The Washington Post.
Znie to absurdne, ale gén Z to má v skutočnosti ťažšie ako predchádzajúce generácie, aj keď nie na úrovni svetových či občianskych vojen, ktoré zažili ich predkovia. Ich vysokoškolským a stredoškolským životom otriasla pandémia ochorenia Covid-19, a teraz, keď sa snažia rozbehnúť svoju kariéru, vstupujú do neistej ekonomickej situácie na trhu, píše The Washington Post.
Romana Mrázová z psychologickej ambulancie Psyché tiež zastáva názor, že na generáciu Z sú niekedy kladené veľmi vysoké nároky. "Narodili sa do doby, ktorá je veľmi rýchla a dravá a vyžaduje si ľudí, ktorí sa vedia presadiť. Spoločnosť im dáva najavo, že kto sa nepresadí a nežije "naoko" hodnotný a luxusný život plný nie len finančného blahobytu, ale najmä úspechu, tak ten zlyhal," uviedla. Podľa nej mladí ľudia cítia tento tlak o to intenzívnejšie, pretože sú vo veku, kedy sa snažia naštartovať svoju kariéru a nájsť smer v živote, ktorým sa budú uberať.
Martina B. (26), ktorá žije a pracuje v Bratislave, si, naopak, nemyslí, že by na jej generáciu bol vyvíjaný väčší nátlak než na tie predchádzajúce. "Podľa mňa si každá generácia prešla svojím. Možno sa nám zdá, že nátlak na nás je väčší, pretože sa teraz vo svete deje mnoho vecí. Povedala by som, že človek musí byť flexibilnejší a prisbôsobiť sa tomu," uviedla.
Strach zo zlyhania
Mladá študentka Ema B. (16) zase súhlasí s tvrdením, že generácia Z prežíva veľmi náročné obdobia a tlak na ňu je niekedy neúnosný. "Dospelí naokolo majú od nás veľké očakávania. Svet je čím ďalej náročnejší, tým pádom je to pre naše psychické zdravie obrovská záťaž, ktorá sa neskôr môže prejaviť aj na našom fyzickom zdraví," povedala Ema.
Absolvovanie školy počas recesie môže znamenať aj desaťročia nižšie zárobky. Obdobie, v ktorom dominovala pandémia, pripravilo mladých ľudí o dôležitú socializáciu v školách a šancu naučiť sa, ako pracovať so svojím časom a komunikovať s ostatnými.