Ťažko očakávať, že lídri v Indonézii vyrokujú mier na Ukrajine, tvrdí Klus. Nájdu si USA a Čína k sebe cestu?
V Ankare a na konferencii G20 v Indonézii sa objavili záblesky riešenia konfliktu na Ukrajine. Paradoxne, na oboch fórach sa rokuje bez Ukrajiny. Rozhodnú o jej osude rokovania USA s Ruskom a Čínou? Viac povedali v Téme dňa poslanec a diplomat Peter Kmec a bývalý štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus.
Prioritou nebude mier na Ukrajine
"Summit G20 bol považovaný za prvú príležitosť, kde by sa mohli svetoví lídri stretnúť ohľadom situácie na Ukrajine," povedal poslanec a dlhoročný diplomat Peter Kmec (Hlas-SD). "Najdôležitejšie stretnutie sa už odohralo medzi americkým a čínskym prezidentom," dodal, pričom poukázal na to, že Indonézia nemá tému konfliktu na Ukrajine v centre záujmu svojich rokovaní.
Ako problém sa javí byť najmä to, že rokovania o ukrajinsko-ruskom konflikte a možnom mieri sa dejú bez prítomnosti týchto dvoch štátoch. "Je tam všeobecné očakávanie, že práve Turecko vytvorí priestor na diskusie o prímerí," povedal poslanec Martin Klus, pričom poukázal na to, že na danom stretnutí ide pravdepodobne o iné diskusie ako o ukrajinsko-ruskom prímerí. Klus uviedol, že je to preto, lebo "podmienky na vyjednávanie o prímerí alebo mieri nie sú ešte stále dostatočne dobré".
Podľa Kmeca bude musieť Ukrajina dosiahnuť výraznejšie úspechy, nie len čiastkové ako napríklad v prípade Chersonu, keďže Rusko stále ovláda približne 25% územia Ukrajiny. "Treba očakávať, že paralelne s rokovaniami o mierovom usporiadaní na Ukrajine budú prebiehať rokovania o budúcom usporiadaní sveta, pretože vstupujeme do novej fázy studenej vojny, ktorú sa budú viaceré štáty snažiť minimalizovať," povedal Kmec.