Rakovina prostaty je zákerná. Kampaň Movember vyzýva mužov na urologické prehliadky
Kampaň Movember aj tento rok vyzýva mužov na preventívne urologické prehliadky. Podľa Národného onkologického inštitútu žije na Slovensku 9000 ľudí s touto diagnózou, odhaduje, že vlani pribudlo takmer 2800 nových prípadov. Kampaň podporilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré pripomína, že najdôležitejším faktorom liečby je zachytenie ochorenia v počiatočnom štádiu.
"Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Musíme klásť väčší dôraz na prevenciu – či už na skríningy alebo preventívne prehliadky," povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Mužov vyzval, aby na prehliadky u urológa určite chodili a skontrolovali si svoje zdravie.
Na Slovensku motivuje k pravidelným návštevám urológa už piaty rok po sebe Slovenská urologická spoločnosť s Ligou proti rakovine prostredníctvom kampane Dal som to. "Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov po päťdesiatke. Účasť na preventívnych prehliadkach je však na Slovensku dlhodobo nízka, najmä v porovnaní s okolitými krajinami," skonštatoval prezident Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík.
Doplnil, že aj preto je na Slovensku omnoho vyššie percento pacientov, u ktorých sa karcinóm prostaty diagnostikuje až v pokročilom štádiu. "Včasné štádiá rakoviny prostaty nemusia mať žiadne príznaky, muži ich necítia, preto k nám najčastejšie prídu s ochorením až v pokročilom štádiu," poukázal prvý viceprezident Slovenskej urologickej spoločnosti Michal Korček.
"Ak majú muži k tejto téme akékoľvek otázky, môžu sa obrátiť na našu bezplatnú Onkoporadňu, kde sa im budú venovať kvalitní odborníci. Vypočujú, poradia aj v ich konkrétnom probléme a nasmerujú na jeho riešenie," poradila riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. Ich pravidelné poradenstvo je dostupné na telefónnom čísle 0800 11 88 11.
Preventívna prehliadka je hradená z verejného zdravotného poistenia. U mužov nad 50 rokov s periodicitou raz za tri roky a u mužov nad 40 rokov veku s výskytom karcinómu prostaty v prvostupňovom príbuzenstve – raz za tri alebo dva roky.