Na psychiatriu sa dostane najviac pacientov kvôli alkoholu. Je príčinou mnohých samovrážd
Počet hospitalizácií v psychiatrickej starostlivosti vlani stúpol, a to najmä v mladších vekových skupinách. Najviac hospitalizácií na psychiatrii má na svedomí alkohol. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.
Na Slovensku vlani v psychiatrickej starostlivosti hospitalizovali 37.482 pacientov. "Najväčší podiel na tom majú, podobne ako v predchadzajucich rokoch, poruchy psychiky a spravania, ktoré zapricinilo uzivanie alkoholu," uviedla hovorkyňa NCZI Veronika Daničová. Jeho podiel pri psychiatrických hospitalizáciách je 25,8 percenta. Druhou najcastejsou skupinou diagnóz boli schizotypove poruchy a poruchy s bludmi s podielom 21 percent.
Medziročne sa podľa NCZI zvýšil počet hospitalizácií najmä u mladých ľudí. "V skupine 15 až 19-rocnych o 13,8 percenta, v skupine 20 až 29-rocnych o 7,9 percenta a vo vekovej skupine 30 až 44 rokov o 5,4 percenta," priblížila Daničová. V ostatných vekových skupinách bolo oproti minulému roku hospitalizácií menej.
Najviac hospitalizovaných mužov pre poruchy súvisiace s užívaním alkoholu pochádzalo z Košického a Trenčianskeho kraja. Najviac žien bolo z Trenčianskeho a Žilinského kraja. "Najčastejsie boli s touto diagnózou hospitalizované slobodné (43,6 percenta) a nezamestnané osoby (38 percent)," dodala hovorkyňa.
NCZI poznamenalo, že alkohol je na Slovensku dlhodobý problém, ktorý priamo súvisí so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či s rodinnými tragédiami. "Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa to počas pandémie ochorenia COVID-19 len zhoršilo. Počas pandemických rokov stúpla celosvetovo spotreba alkoholu, pričom Slovensko so spotrebou 11,1 litra na obyvateľa predčilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne aj svetový," doplnila Daničová.