ROZHOVOR: Nechodíme sa klaňať do Moskvy, hovorí Stančík. Putina sa nesmieme zľaknúť

O premiéra Eduarda Hegera je v zahraničí záujem, hovorí štátny tajomník rezortu diplomacie Andrej Stančík. V rozhovore pre ta3 vysvetlil aj to, prečo ho odchod Martina Klusa z SaS, po ktorom prevzal pozíciu, neprekvapil, a ako vníma demokratickú platformu v OĽANO. Referendum na Sliači podľa neho vypovedá veľa o politikoch, ktorí šíria nezmysly, a mrzí ho, že si opozícia robí politiku z bezpečnostných otázok Slovenska.

Fico vyzýva na účasť v referende. Slovensko je podľa neho v neakceptovateľnom stave
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Boj s dezinformáciami je však beh na dlhú trať. Na Slovensku ich šíria nielen zahraniční aktéri, ale neváhajú ich zneužiť aj politici. Ide o veľa a ja sa nechcem dožiť toho, že naše členstvo v Únii či NATO bude pre klamstvá ohrozené. V tomto smere musíme robiť všetko preto, aby sme naše národné záujmy ochránili.

Váš predchodca Martin Klus opustil nedávno klub SaS. Bol jeho odchod pre vás prekvapením?

Nebol. Martin bol dlhodobo zástancom pragmatizmu a zdravého rozumu. Ako štátny tajomník na ministerstve zahraničia neriešil statusy, ale kam ako krajina smerujeme. A ten smer je za tejto vlády dobrý.

Záujmy krajiny stavia nad záujmy strany a preto sa nestotožňoval s rozbíjaním koalície, či snahou o predčasné voľby, ktoré sú hazardom so Slovenskom. Jeho vystúpenie zo strany ma neprekvapuje. Čo ma ale prekvapuje, je postoj niektorých exkolegov, ktorí síce nesúhlasia s predčasnými voľbami, no podvolia sa názoru predsedu. Verím však, že zodpovednosť a sloboda názoru nakoniec zvíťazia.

Napriek teroristickému útoku na Zámockej ulici parlament odmietol návrh SaS o partnerskom spolužití. Igor Matovič pre ta3.com uviedol, že v tomto volebnom období učite nebudú schválené registrované partnerstvá. Aký návrh podporujúci LGBTI+ komunitu by ste podporili vy?

Som rozhodne za zlepšenie postavenia LGBTI+ komunity na Slovensku a to najmä v praktickej úrovni. Sú to naši známi, rodinní príslušníci, priatelia. Žijú medzi nami, sú rovnakí ako my, a predsa im ako spoločnosť nie sme schopní priznať rovnaké práva. Nemôžeme sa tváriť, že neexistujú, naopak, musíme robiť všetko preto, aby sa cítili vítaní a akceptovaní. Najmä po strašnej vražde, ktorá komunitou, ako aj celým Slovenskom otriasla.

Ešte pred letom som inicioval koaličnú spoluprácu na legislatívnej úprave, ktorá by LGBTI+ komunite zlepšila život, no najmä, ktorá by prešla koalíciou. Nerád sľubujem vzdušné zámky, radšej sa dovnútra snažím nájsť konsenzus na riešenie, ktoré zlepší situáciu.

SaS túto spoluprácu celý čas odkladala a rušila dohodnuté stretnutia. Nakoniec zrejme pre rozbitie koalície na spoločnú snahu rezignovala úplne. Veľmi ma prekvapilo, keď predložila niečo bez konzultácie s nami a žiaľ to aj tak dopadlo, pritom samotný návrh bol dobrý a určite by ľuďom pomohol. Rád by som ich návrh podporil, rovnako ako registrované partnerstvá.

Momentálne však kolegovia z platformy spolu s ministrom Karasom (pozn. red. minister spravodlivosti Viliam Karas) iniciovali stretnutie so zástupcami LGBTI+ komunity a ja verím, že minister príde s praktickými riešeniami. Nepotrebuje ich iba táto komunita, potrebujeme to ako krajina, ak chceme byť moderným a inkluzívnym štátom pre všetkých.

Strana 4 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok