Čarodejníci ľudí nepreklínajú, snažia sa konať dobro. Wicca je populárna už aj na Slovensku
Náboženstvo wicca pochádza z pohanských čarodejníckych tradícií. Jeho rituály pramenia v dávnej minulosti, no šíriť sa začalo až v 50. rokoch 20. storočia vďaka najznámejšiemu anglickému čarodejovi Geraldovi Gardnerovi. Medzičasom sa dostalo aj na Slovensko, kde vznikli jednotlivé spolky čarodejníkov.
Wicca je jedným z menej známych náboženstiev, ktoré však praktikujú aj ľudia na Slovensku. Je to forma čarodejníctva a viera v silu prírody, elementov a kozmu. Wiccania sa často stretávajú so stereotypmi o čiernej mágii a prepojení s vyznávaním Satana. Nejde ale o nič viac než o klamlivé presvedčenia verejnosti. Wicca sa nespája s vyznávaním kresťanských padlých anjelov a démonov. Je to úplne odlišná viera, ktorá čerpá z keltských a domorodých európskych tradícií. Pozreli sme sa na to, ako sa moderné čarodejníctvo praktizuje vo svete i na Slovensku.
Vznik a šírenie wiccy
Rituály náboženstva pochádzajú z dávnej minulosti, avšak povedomie o wicce sa začalo šíriť až v polovici minulého storočia. Angličan Gerald Gardner bol prvým wiccanom, ktorý verejne šíril poznanie o náboženstve v podobe kníh a rozhovorov s médiami. Jeho prvým dielom bola kniha High Magic's Aid, ktorú však musel zakamuflovať ako fikciu. Wiccania však pri jej čítaní rozpoznali popísané rituály a magické javy.
V roku 1951 anglickí politici na čele s Winstonom Churchillom povolili na území krajiny čarodejníctvo a wiccania sa tak mohli verejne priznať k svojej viere a jej praktikám. Gardnerovi sa tak otvorili nové horizonty šírenia slova o čarodejníctve.
Otvoril Britské múzeum čarodejníctva, vydal svoju najpopulárnejšiu knihu Witchcraft today (Moderné čarodejníctvo), knihu svojich zápiskov a poznatkov The Book of Shadows (Kniha tieňov), ktorá je vo wicce dôležitá ako Biblia v kresťanstve. Jej originál je uložený v trezore jednej z anglických bánk. Písali o ňom médiá a najväčšiu pozornosť získal vďaka televíznemu rozhovoru s BBC, ktorý ho preslávil po celom svete. Rozmach zažilo náboženstvo v 60. rokoch, kedy sa začal šíriť aj fenomén hippie, ktorý bol pepojený so slobodou, silou a prírodou.