Zákony nestačia. Muža nemožno znásilniť, obete sa bez modrín spravodlivosti nedočkajú

25.10.2022 00:00

Definície sexuálneho násilia a znásilnenia sú zastaralé. Pracujú s podmienkou výskytu násilia či hrozby násilia a muži podľa nej nemôžu byť znásilnení. Obete sa tak musia s inými formami sexuálneho nátlaku či obťažovaním vysporiadať samy.

Zákony nestačia. Muža nemožno znásilniť, obete sa bez modrín spravodlivosti nedočkajú
Foto: profimedia

Vo februári 2022 značka L'Oréal Paris publikovala ďalší prieskum o sexuálnom obťažovaní na verejnosti. Podľa neho sa až 71% Sloveniek stalo obeťou takéhoto správania. Najčastejšou formou bolo pískanie a volanie na ženy a nevhodné zazeranie, ďalej sexuálne komentáre a otázky o ich súkromnom a sexuálnom živote. Obeťami boli prevažne ženy do veku 34 rokov. Z výskumu vyplýva, že na rozdiel od iných krajín, Slovenky menej často menia svoje správanie za účelom vyhnutia sa sexuálnemu obťažovaniu. Zvyčajne sa vyhýbajú istým miestam, pobytu vonku neskoro večer a upravia svoj odev.

Trauma na celý život

Obete sexuálneho násilia si zo zážitku odnášajú veľkú psychickú traumu, s ktorou niekedy musia bojovať až do konca života. "Je to extrémne narušenie osobného priestoru obete a jej telesnej integrity. Veľmi ťažko sa s tým vyrovnáva," popísala Nejedlová. Veľkej časti obetí to podľa nej môže spôsobiť problémy v milostnom a intímnom živote. Môžu stratiť dôveru k iným ľuďom, opakovane prežívať zážitok v podobe spomienok a v niektorých prípadoch sa u obetí vyvinie posttraumatická stresová porucha.

Vyrovnanie sa so sexuálnym násilím je dlhý proces, ktorý netúži absolvovať žiadna obeť. "Každému to môže trvať rôzne dlho a každému môže pomôcť niečo trochu iné. Je dôležité si uvedomiť, že to nie je ich vina. Je to vina toho, kto to urobil. Nikto nemá právo niekoho znásilniť alebo zneužiť, nech už by sa predtým dialo čokoľvek," povedala Nejedlová. V prvom rade obetiam radí zveriť sa blízkej osobe. Podporuje ich rozhodnutie ísť na políciu, no myslí si, že sa do toho netreba nútiť. Nahlásenie takýchto činov má však pozitíva pre spoločnosť ako takú. "Čím viac bude takýchto činov hlásených, tým viac bude mať spoločnosť pocit, že je to vážny problém, ktorý treba riešiť," vysvetlila. Ďalšími riešeniami sú linky dôvery či vyhľadanie terapeuta.

Bělíková obetiam odporúča vyhľadať odbornú pomoc a zveriť sa niekomu, komu obeť dôveruje. Taktiež vyzdvihla pomocné skupiny a skupinové terapie. "Ak sa obeť rozhodne daný čin nahlásiť, je dôležité, aby poznala svoje práva," zdôraznila. Netreba podľa nej zľahčovať daný zážitok. Veľa obetí, ktoré kontaktujú jej iniciatívu, si ani sami neuvedomujú, že to, čo sa im stalo, je v skutočnosti zlé a traumatické. 

Obete sexuálneho násilia nenesú vinu. Ak ste sa stretli so sexuálnym obťažovaním alebo sexuálnym násilím, existuje mnoho organizácií, na ktoré sa môžete obrátiť. 
Užitočné kontakty a organizácie pre obete:

Strana 5 / 5
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok