Zákony nestačia. Muža nemožno znásilniť, obete sa bez modrín spravodlivosti nedočkajú
Definície sexuálneho násilia a znásilnenia sú zastaralé. Pracujú s podmienkou výskytu násilia či hrozby násilia a muži podľa nej nemôžu byť znásilnení. Obete sa tak musia s inými formami sexuálneho nátlaku či obťažovaním vysporiadať samy.
Výsledky štatistík
Podľa štatistík Eurostatu sa v roku 2020 vyšetrovalo iba 93 obetí znásilnenia na Slovensku. Valášek to pripísal nesprávnej a zastaralej definícii tohto zákona. Z 93 prípadov bolo 71 stíhaných, 53 podozrivých a iba 42 páchateľov odsúdených. Obetí sexuálneho násilia bolo v rovnakom roku ohlásených 59. Z týchto prípadov stíhali 50 ľudí, podozrievali 41 ľudí a usvedčili 40 páchateľov.
Podľa komentára o trestných činoch sexuálneho násilia od Analytického centra ministerstva spravodlivosti z augusta 2022 bolo od roku 2018 do 2021 odsúdených 1 305 osôb. Väčšina z nich z porušenia zákona o sexuálnom zneužívaní, ktorý sa zaoberá pohlavným stykom či inou sexuálnou aktivitou s osobou mladšou ako 15 rokov. Vyše 98 percent páchateľov sexuálneho násilia a znásilnenia boli muži vo veku 36 – 50 rokov a pri sexuálnom zneužívaní bolo 80 percent páchateľov mužov vo veku 18 – 25 rokov.
Pri trestných činoch znásilnenia a sexuálneho násilia väčšina stíhaných páchateľov dostala nepodmienečný trest v priemernej dĺžke sedem rokov. Pri trestnom čine sexuálneho zneužívania prevažovali podmienečné tresty odôvodnené tým, že 80 percent páchateľov bolo vo veku 18 – 25 rokov. Pri znásilnení bola väzobne stíhaná každá piata osoba.
Štatistika od DATAcube za rok 2021 uvádza 93 prípadov znásilnenia na území Slovenska. Najviac páchateľov bolo na strednom Slovensku. Najhoršie skončil Banskobystrický kraj s 18 odsúdenými páchateľmi.