Prečo Slováci nechodia voliť? Sociologička Kusá hovorí o politickom zápase dobra a zla
Dlhodobo nízka volebná účasť je na Slovensku už stabilizovaný trend. Potenciálni voliči sa domnievajú, že voľby a víťazstvo akejkoľvek strany nezmenia základné parametre ich životov. Presvedčenie môže prameniť z optimistickej dôvery alebo hlbokého pesimizmu, uviedla pre ta3 sociologička Zuzana Kusá. Ako by podľa nej mala vyzerať motivácia pre občana ísť voliť?
Stretávame sa taktiež s vysokým počtom ľudí, ktorí sa k politike radi ostro vyjadrujú a kritizujú ju, no k volebnej urne odmietajú ísť. Prečo podľa vás vzniká tento kontrast?
Vysvetleniu tohto paradoxu sme sa dotkli už v predchádzajúcich otázkach a odpovediach na ne. Pohoršenie nad konaním politikov má pre ľudí, ktorí sú presvedčení, že všetky politické strany sledujú len svoje záujmy, a preto voľby nič nezmenia, rovnaký efekt ako kritika počasia. Neurobia s tým nič, alebo, ak majú na to zdroje a príležitosť, odsťahujú sa tam, kde sa im to viac páči.
Čo je podľa vás riešením pre zvýšenie volebnej účasti?
Férové a rozumné argumenty možno ponúkať pre účasť na komunálnych a regionálnych voľbách. Tam volíme do zastupiteľstva ľudí zo svojho obvodu, poslanec tento obvod zastupuje a zodpovedá sa mu. V parlamentných voľbách však takéto zaviazanie sa poslanca k obyvateľom určitého územia chýba.
Obnovenie tohto zaviazania a väčšia kontrola konkrétneho poslanca by azda mohli pomôcť väčšiemu záujmu ľudí o jeho parlamentné pôsobenie a účasť na rozhodovaní, či ho znovu pošlú do národnej rady.