Liberálny fašista je nezmysel. Politologička Malová vysvetlila, čo znamená extrémista či radikál

Extrémista, fašista či neonacista. Slová, ktoré počuť nielen z úst politikov čoraz častejšie. Čo tieto výrazy znamenajú, ktoré politické zoskupenia ich reprezentujú, a prečo je krajná pravica v Európe na vzostupe? Aké šance majú na Slovensku? Pýtali sme sa profesorky a politologičky Dariny Malovej.

Giorgia, žena, matka a kresťanka, ktorej vzorom je Orbán. Kto je budúca talianska premiérka?
Foto: TASR/AP

Európa a krajná pravica

Výhru strany Bratia Talianska v parlamentných voľbách, ktoré sa konali v septembri tohto roku vo veľkom oslavovali aj krajní pravičiari v celej Európe. Historické výsledky dosiahli krajne pravicové strany aj vo Francúzsku a Švédsku, píše európsky spravodajský web Politico.

"Všade v Európe ľudia túžia vziať svoj osud späť do vlastných rúk!" povedala Marine Le Penová, líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné zhromaždenie.

Analýza prieskumu Poll of Polls webu Politico však naznačuje, že krajne pravicové strany v regióne v priemere nezvýšili svoju podporu ani o jeden percentuálny bod medzi začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu vo februári a dnes. „Dochádza k normalizácii krajne pravicových strán ako integrálnej súčasti politického prostredia,“ povedala Cathrine Thorleifssonová, ktorá sa venuje výskumu extrémizmu na Univerzite v Osle. "Prijali ich voliči a tiež iné konvenčné strany." Krajne pravicové strany sa dostali do vlád aj v Rakúsku, Fínsku a Estónsku.

Španieli pôjdu k volebným urnám budúci rok. Konzervatívna Ľudová strana je vo všetkých zverejnených prieskumoch o päť až sedem bodov pred španielskymi socialistami, ale je nepravdepodobné, že by získala dostatok hlasov na to, aby si zabezpečila úplnú vládnu väčšinu, píše Politico.

To znamená, že sa možno bude musieť dohodnúť s krajne pravicovou stranou Vox, ktorej vodca Santiago Abascal je Meloniovej spojencom. Zatiaľ čo Ľudová strana predtým odmietala koalíciu so stranou Vox, minulý rok na jar jej novozvolený líder Alberto Núnez-Feijóo vyhlásil, že by sa nebránil koaličnej dohode s ultranacionalistickou skupinou v španielskom regióne Castilla y León.

Pravicový belgický politik Tom Van Grieken vyhlásil: "V celej Európe vidíme konzervatívne strany, ktoré uvažujú o prelomení cordon sanitaire (pozn. red. výraz pre odmietanie spolupráce s určitými politickými stranami)," uviedol s odkazom na odmietanie spolupráce s krajnou pravicou. "Sú unavení z kompromisov, ktoré musia robiť so svojimi ideologickými náprotivkami."

Politologička z Madridskej univerzity Nina Wiesehomeierová si myslí, že krajná pravica investovala do „úpravy imidžu a snažila sa postupovať opatrne pri niektorých problémoch, zatiaľ čo bez hanby chcela vyhovieť iným,“ povedala.  Ďalej uvádza, že najlepší príklad môžeme vidieť práve na juhu Európy. "To je teraz obzvlášť zrejmé v Taliansku, kde sa Meloniová drží hesla "Boh, vlasť, rodina", pričom sa snaží očistiť stranu od radikálnejších prvkov," dodala Wiesehomeierová.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 4 / 5
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok