USA pred spustením ukrajinskej protiofenzívy odporučili Kyjevu, aby operáciu obmedzil
Spojené štáty Kyjev v prípravách na súčasnú ofenzívu proti ruským silám na juhu Ukrajiny vyzývali, aby operáciu geograficky aj v cieľoch obmedzil. S odvolaním sa na niekoľko amerických a západných činiteľov a ukrajinské zdroje o tom informovala stanica CNN. Podľa jej zdrojov diskusie o postupe proti ruským jednotkám zahŕňali analytické vojenské cvičenia.
Ukrajinci, ktorí po viac ako šiestich mesiacoch od začiatku ruskej invázie tento týždeň oznámili začatie protiofenzívy na juhu krajiny, pôvodne zvažovali širší a ambicióznejší útok, vrátane spätného získania okupovanej časti Záporožskej oblasti. V posledných týždňoch ale svoju misiu obmedzili na juh do Chersonskej oblasti, uvádzajú ukrajinskí a americkí činitelia.
Súčasťou prípravy boli aj cvičenia, ktoré mali Kyjevu pomôcť porozumieť, akým veľkým silám bude na juhu čeliť. Američanom zase analýza umožnila vyhodnotiť, aké vybavenie, muníciu a spravodajstvo bude Ukrajina potrebovať.
Sily ukrajinských a ruských jednotiek sú podľa činiteľov teraz viac vyrovnané. Rusko si síce stále udržuje väčšiu armádu - z hľadiska celkového počtu vojakov, materiálu i delostreleckého vybavenia. Nevyrovnané východiskové postavenie ale pomohli s podporou západných zbraní aj výcviku prekonať schopnosti ukrajinskej armády, tvrdia činitelia.
"Ukazuje to, čo dokáže nepretržitý výcvik a poskytnutie zbraní, vysoká motivácia a schopnosť síl," uviedol vysoko postavený predstaviteľ NATO. Ukrajinskí činitelia nechcú s ohľadom na pokračujúce boje o operáciu na juhu zverejňovať podrobnosti a oficiálne informácie sa tak od pondelka zúžili na to, že ofenzíva sa začala a trvá.
"Nemyslím si, že v tejto chvíli môžeme potvrdiť rozsah ukrajinského postupu, ale iste majú vďaka útokom na mosty vplyv na pohyb Ruska južne a severne cez rieku Dneper," uviedol nemenovaný vysokopostavený činiteľ NATO. Niektoré zdroje s označením "protiofenzíva" váhajú, píše CNN. Podľa ukrajinských činiteľov bude operácia zrejme pomalá a jej rýchlosť ovplyvní aj nadchádzajúca zima a nasledujúce jarné bahno.
Obzvlášť múdrou stratégiou sú podľa iného zdroja ukrajinské útoky na Ruskom anektovaný Krymský polostrov, ktorý Moskva vo vojne proti Ukrajine používa ako odrazový mostík pre svoje operácie. Rusko navyše muselo stiahnuť sily z východu Ukrajiny, "čisto kvôli správam, že by Ukrajinci mohli prejsť do väčšieho útoku na juhu," uviedol v pondelok bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby.