USA nevydali víza ruskej delegácii. Veľvyslanectvo sa už obrátilo na Biely dom
Spojené štáty nevydali víza ruskému ministrovi vnútra Vladimírovi Kolokoltsevovi a jeho delegácii. Minister a členovia jeho delegácie sa mali zúčastniť na vrcholnom stretnutí policajných náčelníkov. Interfax v tejto súvislosti pripomenul ruské naliehanie, aby Američania vydali víza šéfovi ruskej diplomacie Sergejovi Lavrovovi na septembrové zasadnutie Valného zhromaždenia OSN.
"Kvôli počínaniu americkej strany bola zrušená účasť ruskej delegácie, ktorú viedol minister vnútra Vladimir Kolokoltsev. Ruská delegácia jednoducho nedostala víza," povedal Nebenzya počas stretnutia policajných náčelníkov. Počínanie USA označil za "flagrantné porušenie povinností a záväzkov" plynúcich z dohody o sídle OSN v New Yorku. O deň skôr námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergei Ryabkov vyhlásil, že ruská strana žiadala o víza s veľkým predstihom.
Ešte predtým ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatoly Antonov vyhlásil, že Rusko bude trvať na zabezpečení nerušeného príchodu všetkých ruských predstaviteľov na Valné zhromaždenie OSN, čo určite platí o ceste šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova. Veľvyslanectvo sa kvôli tomu už obrátilo na Biely dom a ministerstvo zahraničia USA s požiadavkou, aby krajina, v ktorej sa nachádza sídlo OSN, okamžite vydala víza ministrovi Lavrovovi a všetkým členom jeho delegácie.
OSN má zasadať od 13. do 27. septembra, Lavrov by sa chcel zúčastniť všeobecnej rozpravy, začínajúcej 20. septembra. Denník Kommersant pripomenul, že USA zaradili Kolokoltseva na svoj sankčný zoznam 6. apríla. Spolu s ministrom sa na "čiernu listinu" dostal šéf správy ministerstva vnútra pre boj proti extrémizmu Timur Valiulin, šéf bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev a veliteľ ruskej národnej gardy Viktor Zolotov.
Na Lavrova a tiež na ruského prezidenta Vladimira Putina uvalili USA sankcie krátko po februárovom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Ešte predtým tak urobila Európska únia, Británia a Kanada.