Nad pohrebom Gorbačova visia otázniky, dôvodom sú sankcie a invázia na Ukrajinu
Bývalý sovietsky vodca Michail Gorbačov má byť pochovaný na prominentnom cintoríne v Moskve, pričom podmienky pohrebu si sám stanovil už dlho pred smrťou. Vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu a s ňou súvisiace sankcie sa nad účasťou zahraničných hostí na smútočnom obrade vznášajú otázniky.
Gorbačov zomrel v noci na stredu v Moskve vo veku 91 rokov. Držiteľ Nobelovej ceny za mier bude pochovaný na moskovskom Novodievčom cintoríne pre slávne osobnosti, kde má vyhradený hrob po boku svojej manželky Raisy. Tá zomrela v roku 1999 na leukémiu, Gorbačov jej hrob pravidelne navštevoval. Ruské úrady dosiaľ termín pohrebu nestanovili.
Zaslúžil sa o koniec studenej vojny
Rusko v reakcii na západné sankcie zakázalo vstup do krajiny mnohým vysoko postaveným politikom z Európskej únie, Spojených štátov a ďalších západných krajín. Uzatvorilo tiež ruský vzdušný priestor pre lietadlá z "nie priateľských krajín".
Mnoho západných politikov sa vyhýba kontaktom s Ruskom kvôli jeho invázii na Ukrajinu, ktorú pred viac než pol rokom nariadil ruský prezident Vladimir Putin. Vzhľadom na historický a medzinárodný význam Gorbačova sa však so štátnikom bude zrejme chcieť rozlúčiť aj mnoho hostí zo zahraničia.
Gorbačov sa ako šéf komunistickej strany, a teda i celého ZSSR, zaslúžil o koniec studenej vojny a pád železnej opony. Bol aj prvým a zároveň posledným prezidentom Sovietskeho zväzu. Do novozriadenej funkcie bol zvolený 14. marca 1990. Jeho "prezidentovanie" trvalo však len krátko, z funkcie odstúpil 25. decembra 1992 tesne pred zánikom ZSSR. Stal sa obľúbencom Západu, doma si však rešpekt nezískal. Mnoho Rusov mu nemôže dodnes zabudnúť podiel na rozpade ZSSR.