Na kosovsko-srbskej hranici vzrástlo napätie, etnickí Srbi blokovali dva priechody

31.7.2022 22:54

Etnickí Srbi v nedeľu na severe Kosova zablokovali cesty blízko dvoch kľúčových hraničných priechodov so Srbskom, uviedol server Rádia Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL). Podľa agentúry Reuters tiež strieľali na policajtov, nikto ale neutrpel zranenia.

Na kosovsko-srbskej hranici vzrástlo napätie, etnickí Srbi blokovali dva priechody
Foto: Twitter/NEXTA

V regióne vzrástlo napätie deň predtým, ako v pondelok nadobudnú účinnosť dve nariadenia kosovskej vlády týkajúce sa srbských registračných značiek a dokladov totožnosti.

Kosovská vláda uviedla, že 1. augusta budú cestujúcim prichádzajúcim zo Srbska vymenené srbské doklady za nové identifikačné preukazy vydané Prištinou s platnosťou na tri mesiace, ktoré budú slúžiť na vstup a odchod z krajiny. Okrem toho nadobudne v pondelok účinnosť nové nariadenie týkajúce sa evidenčných značiek.

Táto politika zodpovedá dlhodobej praxi, ktorú Belehrad uplatňuje voči kosovským občanom navštevujúcim Srbsko. Podľa Prištiny ide o recipročné opatrenia, pretože vozidlá s kosovskou značkou si pri príchode na srbské územie tiež musia značku zmeniť.

Kosovo bude teraz požadovať, aby boli značky kosovských Srbov vydaných srbskými úradmi nahradené kosovskými. Majitelia áut budú mať na zmenu čas do konca septembra. Kosovská polícia v nedeľu neskoro večer oznámila, že uzavrela dva prechody Jarinje a Brnjak na cestovanie a pohyb vozidiel kvôli blokádam, ktoré vytvorili protestujúci. "Všetkým občanom sa oznamuje, aby na pohyb využívali iné hraničné priechody," uviedla polícia.

Streľba a sirény

Polícia tiež uviedla, že zaznamenala streľbu "smerom k policajným jednotkám, ale našťastie nebol nikto zranený". Rozzúrení demonštranti podľa nej zbili niekoľko Albáncov prechádzajúcich po zablokovaných cestách a zaútočili na niekoľko automobilov. V etnicky rozdelenom meste Kosovskej Mitrovici zneli dlhšie ako tri hodiny sirény. Priština už v minulosti nakrátko prestala na kosovské územie púšťať automobily so srbskou registračnou značkou, čo vlani na prelome septembra a augusta vyvolalo niekoľkodennú srbskú blokádu na hraničných priechodoch s Kosovom.

Srbsko neuznáva nezávislosť Kosova a s tým aj napríklad jeho právo na registráciu áut. Belehrad preto už od vyhlásenia kosovskej nezávislosti v roku 2008 nepúšťa vozidlá s kosovskou značkou na území Srbska a vyžaduje od vodičov, aby si ju vymenili. Väčšina krajín Európskej únie Kosovo uznáva, avšak Rusko a Čína, ktorí sú spojencami Srbska, nie. EÚ sa snaží sprostredkovať dialóg medzi oboma balkánskymi susedmi už viac ako desať rokov, ale zatiaľ sa jej nepodarilo dosiahnuť normalizáciu vzťahov. 

Premiér Albin Kurti uviedol, že Kosovo formálne požiada o členstvo v Európskej únii do konca roka 2022, a to napriek obavám z napätia so Srbskom, ktoré sa o členstvo v EÚ tiež usiluje. V Kosove je od roku 1999 Severoatlantickou alianciou vedená misia KFOR, ktorá číta asi 3770 vojakov z troch desiatok krajín. Misia má zmierňovať pretrvávajúce napätie medzi väčšinovými kosovskými Albáncami a menšinovými Srbmi. Srbsko stratilo kontrolu nad Kosovom v roku 1999, kedy Belehrad na stiahnutie srbských jednotiek z jeho vtedajšej provincie prinútili nálety NATO.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok