Turbína pre Nord Stream 1 do Ruska ešte nedorazila. Kremeľ odmieta, že uviazla pri tranzite
Rusko odmieta správy, že kompresorová turbína potrebná na obnovenie plnej prevádzky plynovodu Nord Stream 1 uviazla pri tranzite. Informáciu vo štvrtok zverejnila agentúra Reuters, ktorá s odvolaním sa na dva zdroje uviedla, že Moskva zatiaľ nedala súhlas na prepravu turbíny späť do Ruska.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pri rozhovore s novinármi označil túto správu za nezmysel. Plynovodom Nord Stream 1 prúdi plyn z Ruska do Nemecka. "Tie obvinenia sú nepodložené. Zdroje sa mýlia," povedal Peskov.
Rusko v júni znížilo prietok plynovodom Nord Stream 1 na 40 percent kapacity zariadenia. Zdôvodnilo to oneskoreným návratom turbíny z bežnej údržby v Kanade. Západné sankcie znemožnili návrat turbíny do ruskej kompresorovej stanice Portovaja, Kanada potom musela udeliť zvláštnu výnimku, aby umožnila dodanie turbíny do Nemecka.
Vláda v Berlíne odmieta, že by turbína bola dôvodom na zníženie dodávok plynovodom Nord Stream 1. Tvrdí, že sa táto turbína mala používať až od septembra, a viní Moskvu z využívania dodávok plynu ako politickej zbrane. Rusko uvádza, že turbína je dôležitá pre bezpečnú prevádzku plynovodu.
Kanada poslala do Nemecka opravenú turbínu pre Nord Stream 1. Zelenskyj tvrdí, že tým porušila sankcie
Putin nevie, v akom stave dorazí
Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň povedal, že Rusko stále čaká na dokumenty od výrobcu turbíny, firmy Siemens Energy, a nevie, v akom stave turbína bude, až dorazí. Uviedol tiež, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom bude čoskoro posielať na údržbu ďalšie turbíny z plynovodu.
Plynovod Nord Stream 1 vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka a je hlavnou trasou pre vývoz ruského zemného plynu do Európskej únie. Z Nemecka sú na Nord Stream 1 naviazané plynovody do ďalších krajín Európskej únie.
Cena plynu pre európsky trh s dodaním v auguste sa dnes v reakcii na správu o dianí okolo turbíny zvyšuje. Pred 13:00 SELČ sa vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku pohybovala pod 164 eur za megawatthodinu, a vykazovala tak rast o viac ako päť percent. Pred rokom plyn v TTF stál zhruba 21 eur/MWh.