Kanada poslala do Nemecka opravenú turbínu pre Nord Stream 1. Zelenskyj tvrdí, že tým porušila sankcie
Kanada v nedeľu poslala po oprave turbínu pre plynovod Nord Stream 1 do Nemecka. Uviedol to v pondelok denník Kommersant s odvolaním sa na informované zdroje.
Pokiaľ nebudú žiadne problémy s logistikou a na colnici, mala by podľa denníka turbína doraziť do Ruska za ďalších päť až sedem dní. Nord Stream 1 vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka a je hlavnou trasou pre dodávky ruského zemného plynu do EÚ.
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom, nad ktorou má kontrolu Kremeľ a ktorá vývoz plynu potrubím z Ruska zabezpečuje, v júni znížila tok plynu v Nord Streame 1 zhruba na 40 percent pôvodnej kapacity. Zdôvodnila to technickými problémami s kompresorovou turbínou.
Minulý týždeň sa tiež začala pravidelná údržba plynovodu. Trvať má do 21. júla. Časť európskych politikov sa obáva, že Gazprom po údržbe dodávky plynu buď neobnoví, alebo len v obmedzenom režime.
Nemecko je silne závislé na dodávkach energie z Ruska. Zastavenie toku plynovodom Nord Stream 1 by zničilo plán krajiny naplniť zásobníky na zimu a prehĺbilo plynovú krízu, ktorá si vyžiadala vládne mimoriadne opatrenia a vysoké účty pre spotrebiteľov.
Stala sa predmetom sporu
Turbína sa stala aj predmetom sporu medzi Nemeckom a Ukrajinou. Kyjev vyzval Kanadu, aby si turbínu nechala, a tvrdí, že jej vrátenie porušuje sankcie uvalené na Moskvu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu povedal kanadskému premiérovi Justinovi Trudeauovi, že Ukrajinci nikdy neprijmú rozhodnutie Kanady vrátiť turbínu pre ruský plynovod, jej odovzdanie Nemecku podľa neho znamená porušenie sankcií.
Podmorský plynovod Nord Stream 1 je v prevádzke od roku 2011, vedie z ruského Vyborgu do Lubminu neďaleko Greifswaldu na severe Nemecka. Je dlhý 1222 kilometrov a jeho maximálna kapacita je 55 miliárd metrov kubických plynu za rok.
Vlani bol dokončený plynovod Nord Stream 2, ktorý vedie paralelne a ktorý má rovnakú kapacitu ako Nord Stream 1. Nemecké úrady ale ešte pred inváziou ruských vojsk na Ukrajinu odmietli vydať povolenie na začatie jeho prevádzky. Surovinu z tohto potrubia mala využívať aj Česká republika, ktorá by sa na Nord Stream 2 napojila prostredníctvom nového plynovodu Eugal.