Ceny zemného plynu v Európe vzrástli. Dôvodom je vlna horúčav, ktorá zvýšila dopyt po klimatizácii
Ceny zemného plynu v Európe na začiatku nového týždňa vzrástli. Dôvodom je vlna horúčav, ktorá zasiahla západnú Európu. To spôsobilo zvýšenie dopytu po klimatizácii a podporilo ceny energií.
Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze v Amsterdame v pondelok ráno stúpla až o 5,6 % na 168,50 eura za megawatthodinu. V piatok (15. 7.) jeho cena padla o 8,8 %.
Očakáva sa, že teploty v niektorých častiach Spojeného kráľovstva a Francúzska vrátane Londýna by mohli v pondelok a utorok stúpnuť na rekordné úrovne. Predpokladá sa, že objem elektriny potrebnej na chladenie bude v celej Európe na budúci týždeň nad 10- aj 30-ročnou úrovňou.
Vlna horúčav ešte zhoršuje energetickú krízu v Európe, ktorá je najhoršou za uplynulé desaťročia. Vládni predstavitelia, firmy a obchodníci s energiami aktuálne s napätím sledujú, či sa plynovod Nord Stream 1 z Ruska do Nemecka vráti do prevádzky. Podľa plánu by sa po údržbe mal vrátiť do prevádzky vo štvrtok.
Kanada poslala do Nemecka opravenú turbínu pre Nord Stream 1. Zelenskyj tvrdí, že tým porušila sankcie
Rusko už pre vojnu na Ukrajine a západné sankcie obmedzilo dodávky plynu do Európy a mnohí experti a politici pochybujú o tom, že Gazprom obnoví dodávky cez Nord Stream 1 v plánovanom termíne.
Kanada v nedeľu poslala opravenú turbínu pre plynovod Nord Stream 1 lietadlom do Nemecka, uviedol v pondelok ruský denník Kommersant s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Podľa denníka bude trvať ďalších päť až sedem dní, a to len v prípade, ak sa nevyskytnú problémy s logistikou a colnou kontrolou, kým sa turbína dostane do Ruska.