Ukrajinci túžia po domove. Mnohí sa najskôr musia naučiť, ako nájsť míny
Ukrajinskí vojaci zneškodnili od začiatku vojny 80-tisíc mín a výbušnín, ale vyčistiť od nich Ukrajinu úplne potrvá roky. Na západe Ukrajiny, kam sa uchýlilo do bezpečia niekoľko miliónov ľudí z vojnovej zóny, teraz mnoho civilistov navštevuje kurzy určené pôvodne dobrovoľníkom domobrany. Chcú sa vrátiť domov, ale najskôr sa musia naučiť, ako prejsť zamínovaným územím.
Medzi tými, ktorí sa učia rozpoznať nebezpečenstvo v teréne, sú aj trinásťročné deti, píše denník The New York Times. Učiteľ Serhij Romanjuk zdvíha ruku so zeleným kúskom plastu, ktorý vyzerá ako list, ale v skutočnosti je to deaktivovaná mína. Práve takéto "listy" ležali pozdĺž trasy označenej za bezpečný koridor, v skutočnosti však boli podmínované z oboch strán.
Romanjuk pripravuje kurzy v pivnici ľvovskej školy, ktorá teraz slúži ako bunker, a nad ktorou sú v bývalých triedach ubytovaní utečenci. Na stenách visia letáky s opisom najrôznejších zbraní. Romanjuka pozorne počúvajú mladí muži z miestnej domobrany aj civilisti - ženy, chlapci a starší muži. Podobné kurzy sa otvorili na západe Ukrajiny pôvodne pre tých, ktorí boli ochotní dobrovoľne sa podieľať na obrane, teraz sú však prístupné aj civilistom.
Čakajú ich mínové polia
Nikita má 13 rokov a je z oblasti Donecka, kde sa bojuje. "Keď sa vrátim domov, musím vedieť, ako používať zbrane a míny, ktoré tam budú. Dozvedám sa tu mnoho vecí, nevedel som napríklad, že míny môžu byť vzájomne prepojené a načasované," povedal. Vojna vyhnala z domova 12 miliónov Ukrajincov, z ktorých zhruba polovica je na ukrajinskom západe. Tí, ktorí sú z miest, z ktorých sa už ruská armáda stiahla, sa vracajú. Niekde ich však čakajú doslova mínové polia.
Míny ochromujú životy ľuďom už tým, že sa vie, že niekde v okolí sú. Niektorí poľnohospodári, ktorí sa vrátili, nemohli vysiať pole, pretože ich armáda upozornila na to, že tam môžu byť míny. Na ich odborné odstránenie zatiaľ nebol čas. "Pokiaľ aspoň viete, ako si ich všimnúť, potom viete, čo robiť," hovorí Romanjuk.
Neučí poslucháčov len to, ako sa chrániť pred mínami, ale aj iným zbraniam. Dozvedia sa od neho, ako si určiť typ letiacich rakiet, aké nárazové vlny vytvárajú, a čo robiť pri zásahu bomby. Pre mnohých civilistov v miestnosti to nie je len obyčajná teória. Štyridsaťštyriročný Ruslan zo Severodonecka vie, čo to je, keď človeka zmietne o stenu vlna mínometnej paľby. "Je to kruté, ale čo môžeme robiť? Je tu hrozná vojna a týka sa všetkých, babičiek aj detí. Musíme sa pokúsiť sa zachrániť," povedal.