Za Uhríka sa v europarlamente hanbia. Poslanca odsúdili za jeho vyjadrenia o Ukrajine
Dvanásť slovenských europoslancov zo štyroch politických frakcií podpísalo spoločný list, v ktorom odsudzujú vystúpenia poslanca Milana Uhríka v pléne Európskeho parlamentu, ako aj sériu jeho dezinformačných statusov, ktoré šíri na sociálnych sieťach.
"So znepokojením a hanbou sledujeme vyjadrenia slovenského europoslanca Milana Uhríka k ruskej agresii voči Ukrajine. V jeho vystúpeniach v pléne EP, ale aj vo vyjadreniach na sociálnych sieťach opakovane hovorí o tom, že svet podlieha klamlivej propagande, ktorá zásobuje médiá dojemnými fotografiami z Ukrajiny. Obviňuje z tendenčnej a nepravdivej propagandy všetkých, ktorí informujú o hrôzach vojnového konfliktu na Ukrajine," uvádza sa v otvorenom liste.
Stojí v ňom aj to, že ak Uhrík šíri ničím nepodložené pochybnosti o vierohodnosti dôkazov o zverstvách Putinovej vojny a hovorí o klamlivej propagande Západu, robí tým nielen hanbu sebe, ale aj krajine, ktorú reprezentuje. Signatári listu upozornili, že jeho vyjadrenia boli klasifikované ako dezinformácie a vo vojnovom konflikte sú bezpečnostným rizikom s nepredstaviteľnými následkami.
Uhríkove slová si vyslúžili ráznu reakciu
List iniciovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), ktorá uviedla, že k tomu pristúpila po sérii dezinformačných Uhríkových statusov na sociálnych sieťach spochybňujúcich vojnové dianie na Ukrajine, o čom hovoril aj v pléne EP.
Uhríkove slová si v utorok vyslúžili ráznu reakciu eurokomisárky pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej. Tá pred europoslancami a v češtine, aby jej Uhrík dobre rozumel, upozornila, že Uhrík prirovnal EÚ k Orwellovi a že zakazovaním niektorých médií (Sputnik a Russia Today) pôsobiť v Európe sa zavádza cenzúra.
Uhrík chce vystúpiť z Kotlebovho tieňa, preberá mu voličov. Komunikuje rovnako agresívne, hovorí politológ
Dvanásti europoslanci vo vyhlásení odmietajú ruskú inváziu na Ukrajinu, vyjadrili vôľu pomôcť Ukrajine, snahu urobiť maximum pre integráciu ukrajinských utečencov na Slovensku a v plnom rozsahu sa dištancovali od vyhlásení a aktivít europoslanca Uhríka.
List podpísali: Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE), Monika Beňová a Robert Hajšel zo skupiny socialistov a demokratov (S&D), Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Peter Pollák a Ivan Štefanec za Európsku ľudovú stranu (EPP), Eugen Jurzyca z frakcie konzervatívcov a reformistov (ECR), ako aj Miroslav Radačovský zo skupiny Nezaradených.