Vojna na Ukrajine dolieha na deti. Učitelia by mali byť pripravení zvládnuť ich otázky
Po jarných prázdninách sa vrátili do školských lavíc deti na východnom Slovensku. Najmä v tejto časti krajiny môžu byť konfrontované so zvýšeným pohybom vojenskej techniky a ľudí v uniformách. S tajomníčkou Ministerstva školstva SR Svetlanou Síthovou sme sa pozreli na to, ako vojna na Ukrajine dolieha na naše deti a ako sú učitelia pripravení zvládnuť otázky žiakov a študentov týkajúce sa vojny.
Vojnový konflikt na Ukrajine vyvoláva obavy a neistotu v nás všetkých, o to viac u mladých ľudí a u detí, zdôraznila Síthová. "Každý jeden učiteľ, ktorý študoval na vysokej škole, si prešiel aj základmi psychológie a krízovej intervencie," ozrejmila štátna tajomníčka.
Ministerstvo školstva vydalo aj podporný manuál, keďže práve tá časť detí, ktorá žije na východnom Slovensku, sa vráti po jarných prázdninách do tried a mnohí môžu vidieť vojenské zložky, vojakov či techniku vo svojich mestách. Ministerstvo školstva preto apeluje na učiteľov, aby situáciu nepodceňovali, ale veku primeraným spôsobom hovorili s deťmi o tom, čo sa deje. Síthová zdôraznila, že v každej krízovej situácii je dôležité zachovať pravidelný režim a robiť to, čo robíme normálne.
Rezort školstva spolupracuje aj so školskými psychológmi a špeciálnymi pedagógmi. "Zriadili sme takzvané krízové tímy," doplnila s tým, že v sekcii "Situácia na Ukrajine" na webe ministerstva školstva sa nachádzajú zrozumiteľné materiály pre riaditeľov škôl či učiteľov. V súvislosti s vojnou u našich východných susedov je podľa Síthovej zo strany učiteľov dôležité venovať téme čas, netabuizovať ju, a ak učitelia budú mať obavu o vojne priamo hovoriť, tak by mali požiadať o pomoc psychológa, ktorý sa s deťmi porozpráva.
Celú reláciu Tak takto?! si môžete pozrieť tu: