Odhalili novú časť strateného mesta Inkov, stavby sa ukrývali v džungli pod lístím

Mnoho dosiaľ neznámych stavieb sa podarilo objaviť tímu poľských a peruánskych archeológov v komplexe rozľahlého náleziska Machu Picchu. Tieto stavby boli dosiaľ ukryté hlboko v peruánskej džungli a zahalené pod hustým lístím.

Machu Picchu
Foto: TASR/AP

Píše o tom spravodajský server news.yahoo.com. Podobné objavy sú stále častejšie vďaka kombinácii dvoch technológií: laserov, ktoré dokážu "vidieť" aj cez také prekážky, ako je napríklad hustá vegetácia, a dronov, ktoré pomáhajú preskúmať inak neprístupné miesta. Podľa štúdie zverejnenej v januárovom čísle časopisu Journal of Archaeological Science vedci na okraji obradného miesta zvaného Chachabamba našli zhruba tucet dosiaľ neznámych stavieb vo vzdialenosti necelých piatich kilometrov od hlavných ruín inkského mesta z 15. storočia.

S objavom pomohla technológia

Vedci pri výskume použili technológiu LiDAR, čo je metóda diaľkového merania vzdialenosti na základe výpočtu doby šírenia pulzu laserového lúča odrazeného od snímaného objektu. S pomocou tejto technológie je možné mapovať obrysy objektov. Skenovanie s pomocou LiDARu sa pre vedcov stáva základným spôsobom, ako študovať oblasti, ktoré boli skôr príliš nebezpečné alebo neprístupné. V roku 2019 odhalilo laserové skenovanie obrovskú sieť starobylých mayských fariem v dažďovom pralese v Belize. O niekoľko rokov skôr pomohol LiDAR archaelógom odhaliť stratené mesto v Hondurase.

Objavy v Machu Picchu, ktoré zahŕňajú aj časti vodného systému, ktorý tadiaľto viedol, prinášajú nové poznatky o inkskej civilizácii a úlohe obradných komplexov v Machu Picchu. "Do Machu Picchu sa mohli dostať len veľmi privilegovaní ľudia, pretože to bolo veľmi zvláštne miesto," uviedla Dominika Sieczkowská, zástupkyňa riaditeľa pre organizáciu a rozvoj Centra andských štúdií Varšavskej univerzity, ktorá výskum viedla. "Keď sme sa tam chystali, museli sme sa v Chachabambe zastaviť na spirituálne kúpele, aby sme boli čistí a nepoškvrnení a mohli sa dostať na Machu Picchu," dodala. 

Centrom Chachabamby ležiacej v údolí Vilcanota je hlavný kamenný oltár obklopený 14 kúpeľmi, ktoré podľa Sieczkowskej s najväčšou pravdepodobnosťou slúžili k rituálnemu umývaniu. Voda sem prúdila zložitou sieťou kanálov napájaných riekou Urubamba. Výskum tejto lokality je náročný, pretože oblasť je väčšinou zarastená a archeologické nálezisko zasauje hlboko do džungle. Aby Sieckowská a vedci z Vratislavskej univerzity vedy a techniky v Poľsku a peruánskeho ministerstva kultúry odhalili, čo sa skrýva pod korunami pralesa, použili drony vybavené špeciálnymi lasermi.

Vo výskume ich obmedzila pandémia

Skenovanie pomocou LiDARu odhalilo viac ako desať stavieb, ktoré sa nachádzali v okruhu zhruba 60 metrov od hlavnej obradnej časti Chachabamby. "Boli tak blízko a my sme ani nevedeli, že tam sú," uviedla Sieczkowská. Laserové skenovanie tiež odhalilo kamenné kanály vedúce čiastočne pod krajinou, ktoré zásobovali vodou celú lokalitu Chachabamby. Vedci potom na základe sklonu a hĺbky vytvorili modely, ktré umožnili zistiť, ako mohla voda prúdiť do rôznych rituálnych kúpeľov.

Sieczkowská uviedla, že o tom, ako boli novoobjavené stavby v okolí Chachabamby využívané, sa toho zatiaľ mnoho nevie, ale je možné, že išlo o obydlie ľudí, ktorí na obradné miesto dohliadali. Archeológovia plánujú v Chachabambe vykonať ďalší výskum, vrátane vykopávok zaujímavých miest, ktoré sa im podarilo s pomocou LiDARu identifikovať. 

"Mali sme v úmysle realizovať vykopávky niektorých stavieb, ale pre pandémiu sme museli naše plány zatiaľ zrušiť," uviedla Sieczkowská. "Ale možno, možno sa tam dostaneme budúci rok," dodala.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok