Starosta Dolného Chotára je vinný. Súd ho usvedčil z objednávok viacerých vrážd
Starosta Dolného Chotára František Dora je vinný z objednávok viacerých vrážd, činnosti v prospech zločineckej skupiny sátorovcov i ekonomickej trestnej činnosti. Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku ho za to odsúdil na 25-ročný trest odňatia slobody.
Dostal aj trest prepadnutia majetku i trojročný ochranný dohľad. Súd uznal za vinných aj ďalších troch obžalovaných, v prípade jedného upustil od uloženia trestu. Rozsudok ešte nie je právoplatný.
"Minimálne od roku 2000 do 1. decembra 2010 poskytoval skupine prostriedky, služby a vytváral podmienky na zachovanie skupiny sátorovcov," vyhlásila predsedníčka senátu Pamela Záleská. Súhrnný 25-ročný trest dostal tiež jeho syn František Dora ml. Syn starostu Dolného Chotára je vinný z objednávky dvoch vrážd a ekonomickej trestnej činnosti.
Výšku svojho trestu si vypočuli aj Alföldi a Szamaranský
Senát odsúdil z vykonania dvoch vrážd a za drogový prečin Ladislava Alföldiho na 25-ročný úhrnný trest. V prípade Roland Szamaranského, ktorý sa mal podieľať na vykonaní jednej z objednaných vrážd, súd upustil od uloženia trestu. Roland Szamaranský bol už skôr odsúdený na 18 rokov. Všetci si majú odpykať svoje tresty v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.
František Dora st. a Roland Szamaranský majú tiež povinnosť nahradiť poškodeným nemajetkovú ujmu 10-tisíc eur a sociálnej poisťovni takmer 100-tisíc eur. Nemajetkovú ujmu 10-tisíc eur majú poškodeným nahradiť aj František Dora ml. a Ladislav Alföldi Nahradiť majú i vzniknutú škodu v hodnote takmer 10-tisíc eur.
V prípade priznaní Františka Dora ml. a Ladislava Alföldiho absentovala podľa Záleskej úprimná ľútosť. "Ani u jedného súd nezohľadnil poľahčujúcu okolnosť spočívajúcu v priznaní," vyhlásila s tým, že išlo o vypočítavosť, keďže k ich priznaniam prišlo až po roku a pol trvania konania.
"Som spokojný s rozhodnutím súdu. Vo vzťahu k výške trestov ešte zvážime, či budeme dávať odvolanie alebo nie. Budeme vyhodnocovať aj snahu spolupracovať v iných trestných veciach," povedal po rozhodnutí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdan Čeľovský.
František Dora st. podáva odvolanie proti všetkým výrokom o vine, treste a náhrade škody. Prokurátor a ďalší obžalovaní si ponechali zákonnú lehotu na odvolanie. Súd zároveň zrušil Františkovi Dorovi a Ladislavovi Alföldimu kolúznu väzbu, pričom ich ponechal v útekovej väzbe. František Dora st. podal proti rozhodnutiu sťažnosť, do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR preto zostane aj v kolúznej väzbe.
Čelili obžalobe z viacerých vrážd a inej trestnej činnosti
František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav Alföldi a Roland Szamaranský čelili obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Účelom vrážd malo byť umlčanie tzv. bielych koní.
Niektoré svoje obete mali zastaviť pod zámienkou policajnej kontroly, v policajnom prestrojení ich mali presunúť do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti mali dať na ruky putá, niekoľko hodín ju strážiť a potom presunúť na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju mali zaškrtiť.
Za skutok mali sátorovci dostať tri milióny slovenských korún
Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Skupina sátorovcov mala mať na svedomí podľa neoficiálnych informácií približne 100 ľudských životov. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval Františkovi Dorovi a Ladislavovi Alföldimu doživotný trest odňatia slobody. Pre Rolanda Szamaranského úhrnný 24-ročný a pre Františka Doru mladšieho 22-ročný trest.
Starosta Dolného Chotára František Dora rovnako ako Roland Szamaranský svoju vinu odmietli. Zvyšní dvaja sa v závere procesu k trestnej činnosti priznali, František Dora mladší však odmietol, že by bol objednávateľom skutkov. V procese vypovedali desiatky svedkov, znalcov a poškodených. Vypovedali aj viacerí na dlhé roky odsúdení členovia skupiny sátorovcov a aj dvaja utajení svedkovia. Pojednávanie pred senátom Pamely Záleskej sa začalo koncom júla 2020.