Liek na opicu? S alkoholom to občas prehnali aj naši predkovia, ich recepty vás prekvapia

21.11.2021 07:00

Pokiaľ ide o súčasné lieky na "opicu", niekto prisahá na surové vajce, iný na kokteil Bloody Mary - a existuje celá škála ďalších "zaručených receptov". Archeológovia, ktorí sa venovali vykopávkam v izraelskom meste Javne, našli však úplne iné riešenie z čias minulých - zlatý prsteň s ametystom.

Interiéry sú otvorené, kto obslúži hostí? Chýbajú kuchári aj čašníci
Foto: TASR/AP

Píše o tom spravodajský server CNN. Staroveký šperk archeológovia objavili pri vykopávkach na mieste najväčšieho známeho vinárstva z čias Byzantskej ríše. V tlačovom vyhlásení úradu pre staré pamiatky archeológ Amir Golani uviedol, že prsteň s ametystom mohol jeho vlastník nosiť, aby zabránil nepriaznivým účinkom konzumácie príliš veľkého množstva alkoholu.

Ametystu sa pripisovali priaznivé vlastnosti

"Tomuto drahému kameňu sa pripisovalo mnoho priaznivých vlastností, vrátane toho, že bránil vedľajším účinkom pitia - "opici"," uviedol Golani. Ametyst však mal tiež náboženský význam, pretože je o ňom zmienka v Biblii.

Prsteň sa našiel iba 150 metrov od vykopávok niekdajšieho skladiska, ktoré obsahovalo amfory - druh nádob používaných k skladovaniu vína. Miesto vykopávok sa datuje zhruba do siedmeho storočia nášho letopočtu, teda do doby končiacej byzantskej éry a začiatok raného islamského obdobia. Avšak, podľa archeológov by prsteň mohol byť ešte starší. "Zlaté prstene vykladané ametystami sú známe zo starého Ríma, a je možné, že nalezený prsteň patril predstaviteľom elity, ktorí mohli v meste žiť už v treťom storočí nášho letopočtu," uvádza sa v tlačovej správe.

Prsteň váži 5,11 gramu a podľa Golaniho nosenie podobného prsteňa poukazovalo na bohatstvo a postavenie nositeľa. Tým mohol byť tak muž, ako aj žena. Podľa Hadda, ktorý sa podieľal na vedení vykopávok, mohol prsteň patriť majiteľovi tohto vinárstva, prípadne predákovi alebo "nešťastnému návštevníkovi", ktorý svoj drahocenný prsteň stratil v priebehu návštevy. "Mal azda dotyčný prsteň na ruke, aby sa vyhol následkom nadmernej konzumácie vína v priebehu pobytu vo vinárstve? To už sa najskôr nikdy nedozvieme," dodal Haddad.

Odporúčala sa tinktúra aj vavrínový veniec

Ametyst nie je jediný dávny liek na "opicu", ktorého sláva v priebehu storočí odvanula. V roku 2015 sa na 1900 rokov starom papyruse našiel liek z čias antického Grécka, ktorý odporúčal nosiť na "opileckú bolesť hlavy" okolo krku veniec z vavrínových listov. 

Zo starovekej Mezopotámie sa zachoval záznam lekára, ktorý odporúčal tinktúru zo škorice, oleandru, fazule, oleja a vína v prípade, že "muž vypil príliš silné víno a pociťuje v hlave jeho účinky".

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok