Covidovým pacientom prináša úľavu do 24 hodín. Komu je určená monoklonálna liečba?
Európska lieková agentúra začala ešte na jar tohto roku posudzovať monoklonálne protilátky určené na liečbu ochorenia Covid-19. Slovensko si už v máji objednalo 15-tisíc ampúl lieku a zaplatilo za ne takmer 13 miliónov eur. O tom, ako látka funguje a pre koho je táto liečba určená, sme hovorili s hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo Adrianou Šimkovou.
Pre rizikových pacientov
Ak sa chce vírus rozmnožiť v tele človeka, potrebuje sa naviazať na bunku. Práve v tom mu zabraňuje monoklonálna protilátka. "Monoklonálna protilátka zabraňuje, aby sa vírus množil a človek sa vylieči," vysvetlila Šimková. Liečba je podľa nej určená najmä rizikovým pacientom, ktorí mali pozitívny PCR test.
Tento typ liečby je podľa odborníčky určený pre pacientov vo veku 65 rokov a starších, pre obéznejších pacientov, ktorí majú tzv. druhý stupeň obezity, čo znamená BMI nad 35, ďalej pre pacientov s ochoreniami pľúc vrátane astmy, s ochoreniami srdca, s vysokým krvným tlakom či cukrovkou. Nová liečba sa týka aj pacientov s onkologickými ochoreniami či pacientov po transplantácii.
Šimková potvrdila, že monoklonálne protilátky sú pre očkovaných aj pre neočkovaných. Liečba je určená pacientom, ktorí majú príznaky do siedmich až desiatich dní. Metóda je totiž účinná v prípade ľudí, u ktorých vírusová nálož ešte nie je taká vysoká. Pre chorých, ktorí už vyžadujú kyslíkovú liečbu, nie sú monoklonálne protilátky vhodné.
EMA odporučila autorizáciu dvoch liekov, ktoré fungujú na báze monoklonálnych protilátok
Proces liečby
Keď látka zabráni vstupu vírusu do bunky, hovoríme o protilátkovo sprostredkovanej bunkovej odpovedi. "Prídu bunky, ktoré protilátku spolu s vírusom zneškodnia, tým pádom sa (vírusová) nálož v ľudskom tele znižuje a pacient sa lieči," opísala Šimková.
Pacient podľa Šimkovej pocíti účinok liečby už do 24 hodín. Látka pôsobí, až kým nie je pacient vyliečený. "Hovorí sa o období troch týždňov," spresnila odborníčka. Pacient za túto liečbu neplatí, platia však prísne kritériá, komu môžu byť monoklonálne protilátky podané. "Liečba jedného pacienta stojí okolo 1130 eur, čo je neporovnateľné s podaním vakcíny," podotkla Šimková.
Celú reláciu Tak takto?! si môžete pozrieť tu: