Po očkovaní nemusíte mať vedľajšie účinky, vakcína nemusí vždy vyvolať bolesť
Ako ste sa cítili, keď vám pichli vakcínu? Tieto dni zrejme jedna z najfrekventovanejších otázok. Zdieľanie pocitov a skúseností z očkovania nahradili debaty o počasí. Ak patríte ku skupine, ktorá nemala žiadne vedľajšie účinky z vakcíny, môžete sa spoľahnúť, či vôbec fungovala?

Ak ste boli po očkovaní v poriadku, nemali ste bolesti hlavy, necítili únavu a podobne, ste v „dobrej spoločnosti“. Ponúkame ďalšie vysvetlenie o vašej nereakčnosti:
1. Znamená to, že vakcína „nefungovala“?
Ani po druhej vakcíne sa nič neudialo? Možno vás trochu bolela ruka, ale bolesť rýchlo zmizla a celkovo o nič nešlo? Stále dookola počúvame, že mať vedľajšie účinky je dobrá vec, pretože to naznačuje, že imunitný systém tela dobre reaguje na injekciu a zvyšuje našu imunitnú odpoveď. Môžete si teda myslieť, že zbavenie sa vedľajších účinkov je zlým znamením. Nie je to tak. Ak ste nemali vedľajšie účinky z očkovacej látky, v skutočnosti to nič neznamená. Pravdepodobne ste si už predtým vyvinuli silnú imunitnú odpoveď na vírus.
INFO: Menej ako jedna štvrtina ľudí, ktorí dostali vakcínu mala systémové vedľajšie účinky, ako je bolesť hlavy a únava, čo bol oveľa nižší výskyt, ako sa uvádza v klinických štúdiách.

2. Nemali by ste ísť na vyšetrenie protilátok?
Určite poznáte ľudí, ktorí po očkovaní nemali vedľajšie účinky, boli sklamaní a vystrašení a nechali si radšej vyšetriť protilátky. Krvný test vám oznámi, či ste mali protilátkovú reakciu, a teda máte imunitnú ochranu proti vírusu. Testy sú bežne dostupné, môže vám ich vykonať aj váš obvodný lekár. Výsledky ukazujú, či máte alebo nemáte protilátky na určitej potrebnej úrovni, ktorá vás chráni.

3. Je pravdepodobné, že ste už covid mali
Treba s tým počítať. Ľudia, ktorí mali infekciu môžu mať silnejšiu odpoveď až na druhú dávku vakcíny. Počiatočná dávka pripraví vaše telo na rozpoznanie spike proteínu a začne budovať imunitnú odpoveď. Pri druhej dávke sú však tieto protilátky pripravené reagovať. Zatiaľ čo u 57 percent ľudí v klinických štúdiách došlo k systémovej reakcii (horúčka, bolesť hlavy, zimnica, bolesti svalov) po prvej dávke, 82 percent malo tento typ reakcie po druhej dávke.
