Prvý veľký pád. Zverejnili, o koľko kleslo naše hospodárstvo
Pandémia sa už prejavila. Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku zaznamenala medziročný pokles o 3,9 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa hrubý domáci produkt znížil medziročne o 4,1 % a oproti 4. štvrťroku minulého roka o 5,4 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu HDP, ktorý zverejnil Štatistický úrad.
Problémom je najmä výroba automobilov
V bežných cenách sa v 1. štvrťroku tohto roka vytvoril HDP v objeme 21,4 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o jedno percento. V poslednom kvartáli minulého roka slovenská ekonomika pritom rástla tempom na úrovni 2,1 %. "Nepriaznivý hospodársky vývoj evidujeme v dôsledku poklesu pridanej hodnoty v kľúčových odvetviach priemyslu, najmä vo výrobe automobilov, a tiež vo viacerých odvetviach služieb," uviedli štatistici.
Štatistický úrad zverejnil aj údaje o nezamestnanosti, tá v prvom štvrťroku medziročne klesla o 0,5 %. Celková zamestnanosť dosiahla 2,43 milióna osôb.
Okrem toho k zníženiu HDP významne prispel aj zahraničný dopyt, keď sa dynamika jeho medziročného poklesu zrýchlila. "Rast domáceho dopytu je vďaka súčasnej situácii nedostatočný, najviac rástli výdavky na konečnú spotrebu v sektore verejnej správy. Investičný dopyt po raste v predchádzajúcich štvrťrokoch zaznamenal pokles," priblížil ŠÚ SR.
Rýchly odhad HDP bude na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnený, doplnený o štruktúry jednotlivých ukazovateľov a zverejnený 5. júna tohto roka. ŠÚ SR však upozornil, že vzhľadom na súčasnú výnimočnú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom môžu byť údaje revidované vo vyššej miere ako zvyčajne. "Dôvodom je vyšší podiel odhadov spôsobený obmedzením dostupnosti informácií zo zdrojov údajov," uviedol ŠÚ SR.
Výraznejší prepad, ako sa očakávalo
Pandémia nového koronavírusu sa teda už prejavila. Ide o výraznejší prepad, ako očakávali bankoví analytici, ktorí počítali s poklesom o 2,6 %.
Pokles HDP spôsobil slabý zahraničný, ale aj domáci dopyt. "Hrubá produkcia tovarov a služieb sa v medziročnom porovnaní znížila prvýkrát od veľkej recesie v roku 2009," uviedol makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta. Predbežná bilancia zahraničného obchodu s tovarmi za prvý štvrťrok skončila v mínuse 223 miliónov eur, pričom v rovnakom období vlaňajška zaznamenala prebytok 686 miliónov eur. "Len tento fakt mohol zo štvrťročného HDP prostredníctvom takzvaných čistých vývozov ukrojiť až štyri percentuálne body. Pokles exportu tovarov v prvom kvartáli o 7,3 %," vyčíslil Lehuta. Maloobchodné tržby napriek vyššiemu zásobovaniu sa potravinami domácnosťami tiež pokračovali v miernom poklese z minulého roka, a to o 0,2 % .
Analytička Wood & Company Eva Sadovská tiež upozornila, že už nedávno zverejnené údaje za marec poukazujú aj na prepad tržieb reštaurácií, ubytovania, ale i prepad priemyselnej či stavebnej produkcie. "Tie boli predzvesťou poklesu ekonomiky počas prvého kvartálu. V prípade priemyselnej produkcie sa pod prepad podpísala predovšetkým výroba dopravných prostriedkov," spresnila Sadovská.
Po spresnení to môže byť ešte horšie
V závere prvého štvrťroka však Slovensko zaznamenalo prvé prípady nákazy novým koronavírusom a prijalo opatrenia, ktoré zabránili jeho šíreniu, čím však zabrzdili slovenskú ekonomiku. "Zatvorené zostali mnohé obchody, školy, reštaurácie, iné služby, ale aj výrobné podniky. To výkon hospodárstva zrazilo nadol," doplnil Lehuta.
Štatistický úrad však upozornil, že po spresnení údajov môžu byť čísla o poklese ekonomiky výraznejšie, pretože je zber údajov v súčasnej situácii komplikovanejší. Spresnené údaje zverejní 5. júna tohto roka. "Slovenská ekonomika je malá, otvorená a proexportne orientovaná. To znamená, že ekonomický vývoj na Slovensku závisí nielen od diania na domácej pôde, ale najmä u obchodných partnerov v zahraničí," dodala Sadovská.