Opálenie je výstrahou, bronzový odtieň neznamená zdravie
Poplašný signál, ktorý upozorňuje, že pleť napadlo slnko. Aj takýto je význam opálenia. V skutočnosti neexistuje žiadna účinná ochrana proti UV lúčom a opaľovací krém nestačí, píše francúzsky denník Le Figaro.
Sto rokov bronzovej módy
"Opaľovať sa, alebo nie?" túto dilemu riešil v júli 1928 časopis Vogue. V tomto čase sa zrodila móda bronzovej pokožky, ako píše historik Pascal Ory vo svojej knihe Vynález opaľovania. Takmer po sto rokoch sa na tom nič nezmenilo. Zabúdame však, že opálená pokožka signalizuje predovšetkým podráždenie, nie zdravie. Opaľovanie je obrannou reakciou tela proti slnku a znamená výstrahu pred nebezpečenstvom.
Slnko vysiela veľmi silné neviditeľné lúče, ultrafialové žiarenie. Existujú tri druhy UV žiarenia. UVA, UVB a UVC. Ozónová vrstva a atmosféra čiastočne tieto lúče filtruje, ale niektoré predsa len preniknú až k nám. V malých dávkach sú prospešné, pretože stimulujú produkciu vitamínu D, ktorý má vplyv aj na kvalitu kostí, niekoľko minút denne na slnku však úplne stačí, akýkoľvek typ pleti máme.
V silných dávkach lúče UVB ničia pleťové bunky melanocyty a pokožka pri spálení slnkom sčervenáva. Slnko má na pleť množstvo ďalších škodlivých účinkov. Môžu sa prejaviť okamžite, a to vo forme spálenia, alebo dlhodobo. Potom môže byť výsledkom predčasné starnutie pleti alebo rakovina.
Čo sa deje pod kožou
Aj lúče UVB stimulujú produkciu melanínu v melanocytoch, ktoré sa nachádzajú hlboko vo vrstvách pokožky, ale aj na povrchu v podobe znamienok. Melanín je pigment, ktorý dokáže UV lúče zachytiť a neutralizovať. Keď sú melanocyty naplnené melanínom, stúpajú k povrchu kože a dodávajú jej farbu od červenej cez odtiene hnedej po čiernu. Čím viac máme čierneho melanínu, tým je naša pleť tmavšia a naša odolnosť voči UV žiareniu vyššia.
Na rozdiel od UVB prenikajú lúče UVA hlboko do kože, až k bunkám, ktoré ju vyživujú a opravujú. Aký to má dôsledok? Prehlbujú sa vrásky, pleť povoľuje a slabne. UVA žiarenie môže za starnutie pokožky. To však nie je najhoršie. Lúče UVA, rovnako ako UVB, či už sú prírodné alebo zo solária, môžu poškodiť DNA. V tom prípade nastávajú tri scenáre. Buď bunka zahynie, pretože DNA je príliš poškodená, alebo sa podarí DNA opraviť a bunka prežije, alebo sa podarí DNA opraviť len čiastočne a jedného dňa z toho môže vzniknúť rakovina kože.
UV žiarenie číha aj v tieni
Zo všetkých druhov rakoviny kože je najmenej častý melanóm, je však najnebezpečnejší. Môže vzniknúť zo spočiatku normálnej bunky, ktorá bola poškodená lúčmi UV na úrovni DNA a anarchicky sa množí. Inokedy sa vyvíja zo znamienok na koži.
Tento druh rakoviny je obzvlášť vytrvalý. Nielenže môže byť spôsobený opaľovaním v detstve či v mladom veku, je taktiež schopný veľmi ľahko metastázovať a zasiahnuť životne dôležité orgány. Ak je ochorenie diagnostikované včas, je prognóza dobrá. Neskorá diagnóza však značne znižuje šance. Len 15 percent pacientov, ktorým zistili rakovinu v štádiu metastáz, prežije päť rokov.
Hoci sú opaľovacie krémy účinné, najlepšou ochranou je oblečenie, klobúk a okuliare, a to špeciálne u detí. Tie by nemali byť priamo vystavené slnku. UV lúče prenikajú aj pod slnečníky a do tieňa. Slnku by sme sa nemali vystavovať viac než hodinu, najmä ak ide o čas medzi dvanástou a štvrtou hodinou popoludní, keď je slnko najvyššie.